Звіт за 2020 рік

В Одеській області реалізація книжкової продукції здійснюється в спеціалізованих магазинах, кіосках, лотках тощо. Обсяг реалізованої поліграфічної та іншої продукції підприємств області за статистичною інформацією, яка підготовлена на підставі даних державного статистичного спостереження «Продаж і записи товарів у торговій мережі», у січні-серпні 2020 року склав 477145,6 тис. грн.

За даними Книжкової палати України за 9 місяців 2020 року в області видано 376 друкованих одиниць видань тиражем 85,6 тис. примірників.

У регіоні діють 11 поліграфічних підприємств, що перебувають у комунальній власності і випускають різноманітну поліграфічну продукцію.

Протягом звітного періоду з обласного бюджету виділено 297,04 тис. грн. на поповнення книжкових фондів обласних бібліотек та 84,0 тис. грн. на передплату періодичних видань.

У рамках реалізації заходів обласної комплексної програми «Культура Одещини – 2020-2022 роки» протягом року підготовлено до видання 13 найменувань видань кращих творів краєзнавчої та художньої літератури, книг для дітей і юнацтва, які присвячені видатним діячам регіону та знаменним датам, на суму 149,85 тис. грн.

З метою підвищення рівня читацької активності та популяризації української книги у форматі онлайн та офлайн в області проведено:

- обласний фестиваль літературно-музичних композицій, моновистав та читців «Співець українського слова» до дня народження Великого Кобзаря;

- Всеукраїнську виставку-ярмарок «Українська книга на Одещині»: презентації нових видань, видавництв, видавничих проектів; «круглі столи», конференції, зустрічі з видавцями, поетами і письменниками; майстер-класи, семінари. У виставці-ярмарку взяли участь представники провідних видавництв України, які представили літературу різної тематики – сучасну та зарубіжну художню прозу й поезію, наукові видання і книги для дітей;

- Міжнародну книжкову виставку-ярмарок «Зелена хвиля» та Міжнародний Корнейчуковський фестиваль дитячої літератури: літературні читання, театралізовані вистави, літературні ігри, майстер-класи, лекції, дискусії тощо;

- Загальнонаціональний конкурс «Українська мова – мова єднання» за участю представників засобів масової інформації, письменників, викладачів та студентів. Переможці визначені за номінаціями «Квітни, мово наша рідна», «Мовне багатоголосся України», «На видноті всього світу»;

- обласний фестиваль української книги пам'яті М. Грушевського «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі».

У рамках обласного бібліотечного проекту «Читаюча Одещина» в обласних бібліотеках проведено літературні відео-огляди «Письменники – ювіляри», «Жанрове різнобарв'я», «Автор першої романтичної балади в українській літературі» (до 230-річчя від дня народження відомого письменника ХІХ століття Петра Петровича Гулака-Артемовського), «Лесині читання» (до дня народження Лесі Українки), «Життя людського строки стислі» (до 125-річчя з дня народження Максима Рильського); онлайн «Біблія – Книга Книг», книжково-документальні та ілюстративні виставки «Новаторство в творчості Анатолія Галактіоновича Петрицького» (до 125-річчя від дня народження українського живописця та графіка), «Великих слів велика сила» (до 180-річчя з дня видання збірки «Кобзар» Т.Г. Шевченка), «Пісні Чураївни» (До 90-річчя від дня народження Ліни Костенко); презентації книг С. Патратій «20-ті. Розстріляне Відродження», Є. Подмаркової «Одеські оповідання», творчі зустрічі з Д. Павличком, В. Коваль, С. Стриженюком, Ю. Ярошевським, І. Богачинською та іншими.

Для дітей та юнацтва проведено низку мистецьких заходів: онлайн обласні етапи Всеукраїнського конкурсу «Книгоманія-2020» та Всеукраїнського дитячого літературного конкурсу «Творчі канікули – 2020»; бібліотечний book-tube відеоогляд сучасної літератури «Читай з нами. Читай більше нас!»; бібліотечна служба сімейного читання «Бібліоскоп», поетичні читання «Поезія - краса життя земного!» до 90-річчя від дня народження Л.В. Костенко, до 85-річчя видатного українського поета і громадського діяча Бориса Олійника, до 150-річчя з дня народження великого класика і нобелівського лауреата Івана Буніна; віртуальний ринг ерудитів «Бібліо-quiz» до Дня знань; виставку-пошану «Батько української драми» до 175-річчя від дня народження І.К. Карпенка-Карого; відеоогляд з елементами інтерактиву «Мова: ДНК нації» до Дня української писемності та мови; соціально-культурну акцію з просування читання «Бібліосутінки-2020 «Party в бібліохаті. Halloween», бібліотечний проєкт «Що читають відомі та успішні люди Одеси» тощо; онлайн зустрічі з письменниками та поетами Є. Завалій «Це всі ми», О. Зененко, В. Рутківським, Л. Денисенко, О. Надемлінським, О. Макаровим.

Одеським літературним музеєм проведено: літературно-документальні виставки до державних свят та ювілеїв письменників «На перетині шляхів: мандри друкарів, граверів Києва, Львова, Острога, Одеси XVI-XX ст.». (з Музеєм книги і друкарства України м. Київ) та «Ми і Україна» (Меморіальний музей С.І. Олійника), до 140-річчя від дня народження В. Жаботинського «Моя любов до Одеси не надмірна…», до 80-річчя від дня народження А.С. Глущака «Лечу над Україною…»; літературно-мистецьке свято «Сузір’я Кобзаря» до 180-річчя виходу першого «Кобзаря» Т.Г. Шевченка»; презентації альманахів «Дерібасівська-Рішельєвська», «Весь Олександр Козачинський», літературні вечори «Білим і чорним хотів би я бути... Життя та творчість митця українського модерну М. Жука», «Двічі страчений» Б. Півенштейна.

З метою підвищення рівня читацької активності, популяризації вітчизняної книжкової продукції в закладах культури області проведено:

- реалізовані тематичні проєкти: «Україна унікальна – Україна надзвичайна» (Саратський район), «Літо. Книга. Творчість» (Арцизьский район), «Літературний клуб» (м. Балта), «Її величність українська книга» (Болградський район), «Сузір’я» (м. Чорноморськ), «Літературний проект - 12» (Куяльницька сільська рада);

- виставки книжок вітчизняних видавництв у дні державних свят та марафони читання за творами відомих письменників-ювілярів «Сторінками творчості Лесі Українки», «Дивосвіт творчості М. Рильського», «Книги – ювіляри 2020», «Перлини української культури», «Єднаймо душі словом Кобзаря»;

- огляди літератури, інтернет-подорожі та тематичні онлайн зустрічі «Читати – це модно та цікаво», «Бібліотека – відкритий світ читання», «Про рідний край у книги запитай», «Новинки – цікавинки».