Заходи щодо підтримки книговидавничої справи і популяризації читання (2018)

В Одеській області реалізація книжкової продукції здійснюється в спеціалізованих магазинах, кіосках, з лотків тощо. Роздрібний товарооборот підприємств області (без урахування обороту фізичних осіб-підприємців), що торгують книгами, газетами та журналами за статистичною інформацією, яка підготовлена на підставі даних державного статистичного спостереження «Продаж і записи товарів у торговій мережі», у січні-вересні 2018 року склав 43,9 млн. грн., що на 38,5% менше відповідного періоду минулого року.

Станом на 29.12.2018 до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції внесено 208 суб’єктів видавничої справи.

В Одеській області діють 11 поліграфічних підприємств, що перебувають у комунальній власності і випускають різноманітну поліграфічну продукцію.

Протягом 2018 року з обласного бюджету виділено 382,4 тис. грн. на поповнення книжкових фондів обласних бібліотек, 248,11 тис. грн. на передплату періодичних видань та 100 тис. грн. для поповнення книжкових фондів бібліотек області.

У рамках реалізації Регіональної програми підтримки розвитку книговидання та засобів масової інформації в Одеській області на 2017-2019 роки протягом поточного року видано 9 найменувань видань кращих творів краєзнавчої та художньої літератури, книг для дітей і юнацтва, які присвячені видатним діячам регіону та знаменним датам, загальним тиражем 775 примірників на суму 131,0 тис. грн.

За підтримки обласної державної адміністрації в області проведено:
- Всеукраїнську виставку-ярмарок «Українська книга на Одещині»: презентації нових видань, видавництв, видавничих проектів; «круглі столи», конференції, зустрічі з видавцями, поетами і письменниками; майстер-класи, семінари. У виставці-ярмарку взяли участь понад 50 видавництв і книготоргових підприємств, які представили літературу різної тематики – сучасну та зарубіжну художню прозу й поезію, наукові видання і книги для дітей;
- обласний фестиваль літературно-музичних композицій, моновистав та читців «Співець українського слова» до дня народження Великого Кобзаря;
- обласну мистецьку акцію «Степанова весна», присвячену пам’яті українського письменника-гумориста С.І. Олійника;
- Міжнародну книжкову виставку-ярмарок «Зелена хвиля» та Міжнародний Корнейчуковський фестиваль дитячої літератури;
- Загальнонаціональний конкурс «Українська мова – мова єднання» за участю представників засобів масової інформації, письменників, викладачів та студентів. Переможці визначені за номінаціями «Квітни, мово наша рідна», «Мовне багатоголосся України», «На видноті всього світу»; 
- обласний фестиваль української книги пам'яті М. Грушевського «Безмежність української книги»;
- Одеський міжнародний літературний фестиваль, під час якого пройшли літературні читання, зустрічі з письменниками та презентації книжок авторів з понад 10 країн світу. 

З метою налагодження контакту та діалогу між читачем і письменником, залучення якомога більшої аудиторії до читання та ознайомлення з творами сучасних одеських письменників започатковано просвітницький проект – проведення промо-турів одеських письменників з презентації кращих видань місцевих авторів по районах області. Протягом червня та вересня проведено 14 зустрічей з читачами у бібліотеках міст, сіл та селищ Одеської області. 

В обласних бібліотеках в рамках Всеукраїнського проекту «Display-кросинг» проведено мобільну виставку-подорож «Читай зі смаком!», в рамках обласного бібліотечного проекту «Читаюча Одещина» відбулися літературні години «Творче життя Семена Гулака-Артемовського» (до 205-річчя від дня народження), «Уклонімося пам'яті великого майстра слова Олеся Гончара» (до 100-річчя від дня народження); книжково-документальні виставки «Кирило Розумовський – останній гетьман України: до 290-річчя від дня народження», «Письменники – ювіляри січня: 90 років від Дня народження М.Є. Циби,          80 років від дня народження О.С. Олійникова; 80 років від дня народження Д.Р. Шупти, 80 років від дня народження В.Л. Мороза», до 1030-річчя Хрещення Київської Русі-України духовні читання «Хрещення Київської Русі-України: важлива віха в історії європейської цивілізації», до 100-річчя випуску перших поштових марок України «Антін Середа та Георгій Нарбут – автори перших марок УНР», до 130-річчя перебування Лесі Українки в Одесі «Подорож до моря», до 100-річчя заснування НАН України «Неосяжний світ науки»; творчі зустрічі та презентації книг за участю авторів: Андрій Кириченко «Це наша правда», Євген Стеблівський «Генерал», Роман Кракалія «Три барви Дунаю», Оксана Щирба «Стежка в долонях» тощо. 

Для дітей та юнацтва відбувся щорічний Фестиваль української книги для молоді «Читай, юність!», читацький аукціон «Книги, які читає молодь: популярна сучасна література», до Всесвітнього дня поезії літературно-музичне свято «Поезія це завжди неповторність...», до Дня знань бібліотечна виставка-інсталяція «Книга в твоїх руках: читай, вивчай і пізнавай!», соціально-культурна акція з просування читання «Бібліосутінки-2018 «Містичний детектив», до Дня української писемності та мови літературні читання «Бринить, співає наша мова, чарує, тішить і п’янить…», до Дня молоді промо-акція з просування читання «Молодь читає – країна процвітає!», бібліотечний проект «Книжкові смаколики: бібліоліто 2018», обласний етап Всеукраїнського Конкурсу «Книгоманія-2018», конкурс-змагань ерудитів «Книга запитує – книга відповідає» тощо. Творчі зустрічі: з поетом Дмитром Журавлем «Поезія – свобода слова», автором-ілюстратором Олександром Драганом, одеськими письменниками О. Надемлинським та А. Хаєцьким. 

В Одеському літературному музеї проведено літературно-документальні виставки: до 80-річчя О. Олейникова, дня народження Т.Г. Шевченка, 190-річчя з дня народження Л.М. Толстого, 220-річчя А. Міцкевича; презентації альманахів «Дім князя Гагарина» (VIIІ збірник), «Історія однієї вулиці»; літературні вечори до всесвітнього дня поезії «В Odessa-point’е», літературно-мистецьке свято «Шевченків дивосвіт».

З метою підвищення рівня читацької активності, популяризації вітчизняної книжкової продукції в закладах культури області проведено виставки книжок вітчизняних видавництв «Літературний календар. Письменники-ювіляри», «Духовна криниця української літератури», «Книга джерело знань, мудрість віків, таємниця історії», «Словом міцніє держава», «Мовні перлини для кожної дитини»; огляди літератури, інтернет-подорожі та тематичні бесіди «Кобзарева криниця», «За покликом серця – великі педагоги», «Книги, які навчають, захоплюють і... не відпускають», «Відкрий для себе світ книги», «Книга – скарбниця мудрості та знань» в закладах культури области.