Про хід реалізації "Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року"

ІНФОРМАЦІЯ

про стан виконання Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини та Плану заходів, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2013 року №701-р за період з 2014 року по 2017 в Одеській області

протягом 2017 року

 

Загальна інформація

За переписом 2001 року на Одещині проживає 2455666 осіб, які є представниками 133 національностей. Серед загальної кількості населення Одещини роми складають 4035 осіб (0,2 % від загальної кількості населення). Разом з цим, за твердженням керівників ромських організацій їх кількість значно більша за рахунок внутрішньої та зовнішньої міграції.

Місця компактного проживання ромів:

-     Ізмаїльський район – 401 осіб;

-     Білгород – Дністровський район – 398 осіб;

-     Болградський район – 235 осіб;

-     Татарбунарський район – 222 осіб.

Рідною мовою вважають мову своєї національності 2169 ромів, 580 – українську, 398 – молдавську, 824 – російську, 59 – іншу.

 

На сьогоднішній день на території Одеської області зареєстровано понад 15 ромських національно-культурних товариств з різним статусом. Серед них найбільш активні: Одеський обласний Ромський конгрес “Бахтало дром”, очолюваний Сергієм Єрмошкіним; Коаліція ромських організацій «Стратегія 2020», очолювана Володимиром Кондуром; Одеське обласне товариство ромської культури “Романі Збора”, очолюване Жужуною Дудучавою; Ромська рада України, очолювана Рустамом Стояном; громадське об'єднання циган міста Білгорода-Дністровського «Нево Дром»; ромська асоціація міста Балти та Балтського району; асоціація циган Ізмаїлу та Ізмаїльського району та інші.

 

Інформаційно-просвітницька робота,

спрямована на протидію упередженому ставленню до осіб,

які належать до ромської національної меншини

 

Протягом звітного періоду у всіх закладах культури проводиться значна інформаційно-просвітницька робота, спрямована на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини

Так, було проведено віртуальну подорож «Циганський етнос на карті України»; інформаційну годину «Роми України в різні історичні періоди»; пізнавальні бесіди «Етнічна самобутність ромської національності»; «Ксенофобія – страх і боязнь», «Дружба народів: традиції та сучасність», «Традиції та обряди ромів», «Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві»; бесіда за «круглим столом» «Мандрівний народ. Роми на українських теренах», «Ксенофобія в Україні – міф чи реальність?»; інформаційні години «Ксенофобія – сила, що руйнує суспільство», «Ксенофобія: чи така вона страшна», «Феномен ксенофобії», «Ксенофобія – негативне суспільне явище», «Прояви ксенофобії в Україні»; години повідомлень «Ксенофобія та расова дискримінація», «Десять способів боротьби із ксенофобією»; бесіди «Як боротись з проявами ксенофобії в Україні», «Ксенофобія: що це таке і її причини», «Що таке ксенофобія?», «Складне явище ксенофобія»; година спілкування «Ознаки сучасної ксенофобії»; банк цікавих повідомлень «Ксенофобія руйнує наше суспільство»; виховні години «Ксенофобія в сучасному світі», «Толерантне ставлення до всіх націй і народностей»; літературна дискусія «Ксенофобія та расизм в суспільстві»; інформаційна хвилинка «Запобігання ксенофобії серед молоді»; години толерантності «Ми всі народжені рівними», «Ксенофобія – серйозний погляд»; година роздумів «Ксенофобія – небезпека часу», лекції «Захист прав дітей-ромів», «Права дитини – рівні права для всіх дітей»; книжково-ілюстративні виставки «Традиції та обряди ромів», «Конституційні права громадянина», «Подорож до країни Права», «Правові проблеми ромського населення», «Толерантне ставлення до національних меншин»; виставка-реноме «Дзвенить гітара про долю кочову...»; відео-знайомство «Народжені мандрувати»; диспути «Норми права та моралі», «Що таке ромофобія?», «Взаємодія ромів в поліетнічному середовищі»; лекційна година «Ромська національна меншина – найбільш вразлива національна меншина в Європі»; книжкова полиця «Толерантність спілкування, як умова розвитку особистості ромів»; тека «Правовий захист ромів»; тижні правових знань «Ми різні – ми рівні», «Права національних меншин», «Культура національних меншин як важлива складова української культури»; інформаційні повідомлення «Свічою пам’ять проростає. Міжнародний день голокосту ромів» тощо.

В школах естетичного виховання проводились тематичні уроки, лекції-бесіди та бесіди з тем: «Сценічна манера танцю фламенко», «Ромська національна культура як складова багатонаціональної культури Придунав’я», «Вплив представників ромської національності на культурне життя України», «Геноцид ромської національної меншини під час Другої світової війни». Театральними відділеннями на уроках ритміки вивчались народні танці ромської національності. На уроках сценічної мови учні мали змогу ознайомитись з особливостями класичної ромської національної літератури. В Ізмаїльській дитячій художній школі проведено конкурс малюнку «Обряди ромів».

13-15 вересня 2017 року працівники органів державної влади взяли участь у тренінгу «Розпізнавання та реагування на дискримінацію», організованому у рамках спільного проекту Уповноваженого та Фонду імені Макса Планка за міжнародний мир та верховенство права «Підтримка імплементації Стратегії запобігання та протидії дискримінації в Україні».

28-29 вересня 2017 року представники регіональних ЗМІ взяли участь у тренінгу для редакторів та журналістів засобів масової комунікації «Відповідальність професії журналіста – стандарти за будь-яких обставин? Мова ворожнечі та масова свідомість», що проводився Українським кризовим медіа-центром.

8 грудня 2017 року відбулась зустріч Ромської програмної ініціативи Міжнародного Фонду «Відродження», громадських організацій, що представляють ромів та органів державної влади на тему «Підходи до інтеграції і захисту ромів» під час якої обговорювались питання про виконання Одеською області у 2016 році плану заходів з реалізації Стратегії захисту та інтеграції ромів в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, а також планування роботи на 2017 рік.

Обласною державною адміністрацією здійснюється моніторинг відкритих джерел інформації на предмет розпалювання міжетнічної ворожнечі та вживаються заходи, спрямовані на координацію дій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування щодо реагування на них.

Так, після отримання управлінням культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини обласної державної адміністрації інформації про публікацію 27 липня 2017 року Одеським осередком Всеукраїнської громадської організації «Сокіл» на своїй Fecebook-сторінці матеріалів про нібито проведений «Агітаційний рейд проти циган в Одесі», вже 28 липня 2017 року здійснено огляд центру міста, де відповідно до публікації, вивішувались агітаційні листки. На момент огляду жодної листівки не було зафіксовано. Також було проведено зустріч першого заступника голови облдержадміністрації, заступника голови обласної державної адміністрації, з головою обласного ромського конгресу «Бахтало дром» С.Єрмошкіним. З членами Одеського осередку Всеукраїнської громадської організації «Сокіл», проведено попереджувальну розмову про необхідність вирішувати соціальні проблеми законними методами з дотриманням норм законодавства.  Статтями 2 Загальної декларації прав людини та 6 Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» закріплено принцип рівності осіб та визначено, що права особи мають здійснюватись без дискримінації. Відповідно до статті 7 Загальної декларації прав людини всі мають право на рівний захист від будь-якої дискримінації і від якого б то не було підбурювання до такої дискримінації.

За результатами бесіди публікацію на Fecebook-сторінці було видалено

 

 

Проведення для осіб, які належать до ромської національної меншини,

інформаційно-просвітницьких заходів з метою

підвищення рівня обізнаності про права людини

 

Через недостатній рівень інклюзії ромів у соціально-економічне життя громад їхні потреби не є пріоритетними для органів місцевого самоврядування. Відтак це призводить до продовження ізоляції ромів у місцевій громаді.

Реальна участь ромів в громадсько-політичному житті має ключове значення для їх соціалізації, вирішення специфічних ромських проблем, є потужним інструментом для ромських громад в боротьбі з риторикою проти ромів, злочинами на грунті ненависті. Крім того, це є також сильним сигналом для політичних лідерів та представників громад про те, що роми готові висловлюватися і вести діалог як всередині, так і поза власних спільнот. Базовою основою такої участі є виборча активність ромської громади, особливо на місцевому рівні.

У програмах існуючих партій немає пункту про ромів зокрема. У 2016 році Міністерство юстиції України зареєструвало «Циганську партію України», код ЄДРПОУ 40272184 від 11.02.2016, місцезнаходження – м. Одеса, керівник Сергій Кириченко. На даний час жодної активності цієї «партії» не помічено, про що свідчить, зокрема, її звіти за 2017 рік. Усі спроби зв’язатися з керівником за офіційною адресою, телефоном, знайти статутні документи успіху не мали, сайту «партія» не має.

Разом з цим, відсутність ідентифікаційних документів становить перешкоду для рома і сінті для участі у виборчих процесах в якості як виборців, так і кандидатів. Важливим є також процес уточнення інформації в реєстрі виборців.

Головним територіальним управлінням юстиції проведено інформаційно-просвітницьку роботу, спрямовану на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини та заходи спрямовані на підвищення рівня обізнаності осіб, які належать до ромської національної меншини про права людини, а саме: організовано виступи у засобах масової інформації, проведено лекції, засідання, круглі столи, бесіди з представниками органів влади, громадськими організаціями та безпосередньо особами, що ідентифікують себе, як представники ромської національної меншини тощо.

9 лютого 2017 року відбулось засідання робочої групи з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року під час якої обговорювались питання щодо виконання Одеською областю у 2016 році плану заходів з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року; планування роботи на 2017 рік відповідно до запропонованого плану; стану забезпечення безпеки ромської національної меншини в Одеському регіоні за наслідками подій у с. Лощинівка, Ізмаїльського району Одеської області тощо.

9 серпня 2017 року  керівник Татарбунарського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції взяла участь у виїзному прийомі громадян в селі Дивізія Татарбунарського району Одеської області, під час якого розглядалися та вирішувалися проблемні питання ромського населення.

Протягом 2017 року працівниками Біляївського, Роздільнянського, Балтського, Ренійськогом, Великомихайлівського, Подільського, Фрунзівського, Тарутинського та Ширяївського районних відділів державної реєстрації актів цивільного стану та Ізмаїльського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції було проведено інформаційно-просвітницьку роботу у форматі 14 «круглих столів» із залученням представників територіальних органів виконавчої влади та представників ромської національної меншини, обговорено питання

По завершенні зустрічей присутнім вручались буклети з інформацією про пілотні проекти, запроваджені Міністерством юстиції України, а саме - прийом та видача документів про народження дитини в пологовому будинку, реєстрація місця проживання новонародженої дитини тощо.

13 жовтня .2017 року в Головному територіальному управлінні юстиції в Одеській області за участі ромських організацій пройшов «круглий стіл» з питань ідентифікації представників ромських національних меншин у вузькому колі керівників зацікавлених органів. Зокрема, прискіпливу увагу присутні зосередили на проблемі мешканців Березівського району Одеської області, серед яких наразі найбільша кількість ромів без ідентифікаційних документів, що також відмічають представники Контактного офісу з питань Рома і Сінті ОБСЄ. Голова Громадської організації «Правозахисний ромський центр» Кондур Володимир Анатолійович виступив з ініціативою розробки пілотного проекту на території Одеської області, головним завданням якого стане полегшення доступу ромів до документів ідентичності та цивільної реєстрації в Україні і детальне вивчення перешкод, що заважають такому доступу.

15 листопада 2017 року у приміщенні Березівської міської ради відбулася робоча зустріч за участі представників УВКБ ООН в Україні, уповноваженого Верховної Ради України з прав людини В.В.Лутковської, керівника Березівського районного сектору Головного управління ДМС України в Одеській області, заступник начальника управління державної реєстрації – начальник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, керівник Березівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, представників Березівської міської ради. Запрошені відвідали місця компактного проживання ромів, загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 2 м. Березівки Одеської області, де навчаються діти ромів.

Дільничними районних відділів ГУМВС України в Одеській області надавалися роз’яснення представникам ромської національності щодо додаткового захисту через мережу громадських приймалень та виїзних консультативних пунктів.

Особи, які належать до ромської національної меншини, мають доступ до безоплатної первинної правової допомоги через мережу громадських приймалень та телефонні «гарячі лінії». Протягом звітного періоду 14 осіб скористалися зазначеними послугами у Болградському, Білгород-Дністровському, Біляївському та Великомихайлівському районах Одеської області.

Одним з переможців конкурсу «Посилення правових можливостей ромів задля сприяння інклюзії в місцеві громади і протидії дискримінації ромського населення», оголошеного Міжнародним фондом «Відродження», стала Одеська обласна організація Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України», яка спільно з ГО «Правовий ромський центр» реалізуватиме проект «Ромський центр політичної участі» (330 000,00 грн)

Протягом другої половини 2017 року і у 2018 році ГО «Ромський правозахисний центр» спільно Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України»  працював над створення умов для ефективної політичної участі та представництва інтересів ромської спільноти як необхідної передумови соціалізації та включення в життя громад, уникнення міжетнічних конфліктів та порушення прав людини.

Зокрема, в рамках реалізації проекту перед проведенням перших виборів в Березівській ОТГ Одеської області, які відбулись 29 жовтня 2017 року, з ромською громадою та представниками місцевої влади проведено низку заходів, направлених на активізацію ромів до участі у місцевих виборах, надано інформацію та правові консультації з виборчих питань та особливостей функціонування об’єднаних територіальних громад. Ромам надавались безоплатні правові консультації з питань отримання ідентифікаційних документів, включення до виборчого реєстру та списків виборців, процедури голосування, надані роз’яснення про об’єднання громади та кандидатів на виборах.

Вибір саме цієї громади невипадковий, адже зважаючи на об’єднання міста Березівки та села Вікторовки в одну громаду, чисельність ромів в об’єднаній громаді складатиме близько 500 осіб, з них близько 300 виборців. Такий фактор сприяє та значно посилює запит на участь та вплив ромів на життя та розвиток громади.

 

 

Проведення спільних зустрічей представників Укрдержреєстру та ДМС з представниками громадських об’єднань ромів для вивчення питання оформлення особам, які належать до ромської національної меншини, свідоцтв про народження та паспортів громадянина України

 

3 серпня 2017 року керівництвом управління юстиції проведено засідання «круглого столу» за участі представників ромських організацій, працівників Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, відділ Малиновського та Суворівського районних судів м. Одеси, Головного управління Державної міграційної служби в Одеській області, Регіонального центру з надання БВПД в Одеській області, структурних підрозділів управлінь та відділів управління юстиції, відділів ДРАЦ управління юстиції, управління охорони здоров’я Одеської облдержадміністрації, Одеського відділу міського центру соціальних служб для молоді і сім’ї Одеської міської ради на тему «Доступ ромів до документів ідентичності, цивільної реєстрації ромів та їх дітей в Україні (у зв’язку з відсутністю реєстраційних і ідентифікаційних документів у ромського населення на території України).

05 серпня 2017 року проведено зустрічі із особами ромської національної меншини на території Тарутинського ринку «Южний» Одеської області з метою інформування населення щодо пілотних проектів Міністерства юстиції у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, особливу увагу їх було звернуто на державну реєстрацію народження дитини у пологових будинках з одночасним врученням брошур для ознайомлення. Бажаючим було надано вичерпні рекомендації й безоплатне консультування з сімейного і цивільного законодавства.

Протягом 09-15 серпня 2017 року працівниками Біляївського, Роздільнянського, Балтського, Ренійськогом, Великомихайлівського, Подільського, Фрунзівського, Тарутинського та Ширяївського районних відділів державної реєстрації актів цивільного стану та Ізмаїльського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції було проведено інформаційно-просвітницьку роботу у форматі «круглих столів» із залученням представників територіальних органів виконавчої влади та представників ромської національної меншини, обговорено питання:

- які документи необхідні для повторного отримання свідоцтва про народження дітей, які перебувають під опікою;

- як опікуну повернути дитину, яку забрала мати, позбавлена батьківських прав;

- як отримати багатодітній малозабезпеченій родині матеріальну допомогу на підготовку дітей до навчального року;

- надання первинної правової допомоги особам, які належать до ромської національної меншини;

-  забезпечення своєчасної державної реєстрації народження;

- реєстрації місця проживання вказаної категорії громадян.

По завершенні зустрічей присутнім було вручено буклети з інформацією про пілотні проекти, запроваджені Міністерством юстиції України, а саме онлайн-запис через Інтернет на прийом до відділів державної реєстрації актів цивільного стану, подання заяв у сфері державної реєстрації актів цивільного стану через мережу Інтернет, прийом та видача документів про народження дитини в пологовому будинку, електронний сервіс з проставляння апостилю, «Шлюб за добу», реєстрація місця проживання новонародженої дитини.

16 листопада 2017 року в Одесі за ініціативи Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Україні відбулася міжвідомча нарада з документування осіб під ризиком без громадянства у роботі якої взяли участь керівники Управління державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України, Головного територіального управління юстиції в Одеській області, ДМС України, ГУДМС України в Одеській області, представник Уповноваженого з прав людини Оксана Філіпішина, радник УКВБ ООН в Україні Дмитро Плечко, керівники територіальних підрозділів міграційної служби, управління юстиції та соціального захисту населення. На нараді розглядався досвід з реалізації Одеської декларації щодо подолання перешкод в отриманні доступу до ідентифікаційних документів та свідоцтв про реєстрацію актів цивільного стану для ромів в Україні. Обговорювалася Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року. За результатами міжвідомчої наради розроблено рекомендації для органів влади, зокрема, і в частині внесення змін до законодавства, щодо подолання проблематики документування осіб під ризиком без громадянства тощо.

24 листопада 2017 року у м. Березівка проведено зустрічі в форматі «круглого столу» із залученням директора громадської організації «Правозахисний ромський центр» та представників територіальних органів центральних органів виконавчої влади на тему: «Доступ ромів до документів ідентичності, цивільної реєстрації ромів та їх дітей в Україні».

ГО «Ромський правозахисний центр» спільно Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової допомоги Міжнародного фонду «Відродження» в області реалізується ініціатива «Ромський центр політичної участі». Її метою є створення умов для ефективної політичної участі та представництва інтересів ромської спільноти як необхідної передумови соціалізації та включення в життя громад, уникнення міжетнічних конфліктів та порушення прав людини.

Зокрема, в рамках реалізації проекту перед проведенням перших виборів в Березівській ОТГ Одеської області, які відбулись 29 жовтня 2017 року, з ромською громадою та представниками місцевої влади проведено низку заходів, направлених на активізацію ромів до участі у місцевих виборах,  надано інформацію та правові консультації з виборчих питань та особливостей функціонування об’єднаних територіальних громад. Ромам надавались безоплатні правові консультації з питань отримання ідентифікаційних документів, включення до виборчого реєстру та списків виборців, процедури голосування, надані роз’яснення про об’єднання громади та кандидатів на виборах. Вибір саме цієї громади невипадковий, адже зважаючи на об’єднання міста Березівки та села Вікторовки в одну громаду, чисельність ромів в об’єднаній громаді складатиме близько 500 осіб, з них близько 300 виборців. Такий фактор сприяє та значно посилює запит на участь та вплив ромів на життя та розвиток громади. Разом з цим, майже 100 осіб т.з. «грузинських ромів», які переселилися після подій грузино-абхазького конфлікту та проживають в районі залізничної станції, все ще мають проблеми з документуванням.

20 жовтня 2017 року було проведено робочі зустрічі  представників Березівської міської ради та Березівської районної державної адміністрації з членами ГО «Ромський правозахисний центр» та Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України». Були обговорені питання забезпечення виборчих прав представників ромської громади та їх активізація до участі у виборах до ОТГ; реалізації ромської Стратегії; перспективи впровадження в Березівській громаді т.з. «ромських радників»; залучення представників ромської громади до вирішення актуальних місцевих проблем. Досягнуто домовленості про сприяння ромам у процесі уточнення інформації в реєстрі виборців.

Слід зазначити, що протягом 2016 та 2017 років в Одеському регіоні функціонує 32 фронт-офіси із видачі свідоцтв про народження, в яких проводять прийом та видачу документів, необхідних для проведення державної реєстрації народження дитини, працівники 30 районних, районних у місті Одесі, міських, міськрайонних відділів державної реєстрації актів цивільного стану управління юстиції відповідно до графіку, затвердженого наказом Головного територіального управління юстиції в Одеській області від 21 грудня 2016 року №652/03-06 «Про організацію роботи відділів державної реєстрації актів цивільного стану  районних, міських, міськрайоннх та міжрайонних управлінь юстиції в Одеській області, пов’язаної з державною реєстрацією народження дитини».

На інформаційних стендах кожного фронт-офісу із видачі свідоцтв про народження та у приміщеннях жіночих консультацій міста Одеси та Одеської області, всіх територіальних відділів державної реєстрації актів цивільного стану Одеського регіону та у відповідній рубриці на веб-сайті управління юстиції, а також у приміщеннях виконавчих комітетів сільських, селищних та міських рад Одеської області розміщено наведені Графік та Пам’ятку щодо державної реєстрації народження дитини.

 

За інформацією Одеської міської ради в м. Одесі протягом року спостерігалося уповільнення темпів зростання зареєстрованого безробіття. Так, кількість безробітних громадян, які перебувають на обліку в міській службі зайнятості, станом на 01.11.2017 року зменшилася в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 11% і склала 1847 осіб (на 01.11.2016 року - 2085 осіб). З метою підвищення рівня зайнятості осіб ромської національності та захисту їх від безробіття, в Суворовському районі, за місцем компактного проживання родин ромської національної меншини, 05.10.2017 року проведено масовий захід на тему: «День відкритих дверей з питань працевлаштування осіб ромської національності». Організаторами та співвиконавцями заходу виступили центр зайнятості в Суворовському районі м. Одеси та комунальна установа «Одеський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді». Під час заходу представники даної меншини ознайомлені з професіями, актуальними на сучасному ринку праці, можливістю проходження професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням центру зайнятості, а також їм запропоновані актуальні вакансії для можливого працевлаштування.

 

 

Сприяння в отриманні особами, які належать до ромської національної меншини і на законних підставах перебувають

на території України, документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство, свідоцтв про народження

та про державну реєстрацію актів цивільного стану

 

Відповідно до чинного законодавства головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області з залученням інших підрозділів та ромських організацій  проводиться активна робота з паспортизації ромського населення Одеської області. Протягом 2017 паспорт громадянина України отримали  259 осіб. На даний час  всі особи документуються тільки біометричними  документами із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру.

 

 

Видання та поширення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, інформаційних матеріалів щодо порядку отримання документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, свідоцтв про народження та про державну реєстрацію актів цивільного стану 

 

Протягом 2017 року спеціалістами управління юстиції розроблявся новий методичний посібник з питань отримання документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану у форматі малюнків та зображень задля якісного донесення інформації для людей, не вміють читати.

 

 

Забезпечення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, проведення правоохоронними органами та соціальними службами профілактичної роботи, спрямованої на запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення їх втягування у злочинну та іншу протиправну діяльність, запобігання насильству в сім’ї, наркоманії, тютюнопалінню та алкоголізму.

 

Протягом 2017 року до комунальної установи «Одеський міський центр обліку бездомних громадян» звернулося 9 осіб ромської національності, з яких 4 особи отримали реєстрацію за юридичною адресою: м.Одеса, вул.Л.Толстого, 7. Їм надано допомогу щодо отримання паспорта громадянина та реєстрації.

До комунальної установи «Обласний центр обліку бездомних громадян», головним завданням якого є профілактика бездомності, ведення обліку громадян, що не мають постійного місця проживання, а також місця реєстрації для оформлення документів, надання допомоги бездомним громадянам у вирішенні їх соціально-побутових проблем, звернулись 26  громадян ромської національності, 20 з яких отримали реєстрацію за юридичною адресою: м.Одеса, вул. Красна, 11.

У місцях компактного проживання ромів проводиться профілактична робота щодо запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення втягування їх у злочинну діяльність та іншу протиправну діяльність.

Проводяться спільні рейди з залученням суб’єктів соціальної роботи у вечірній час по розважальним закладам для виявлення неповнолітніх дітей, які перебувають без нагляду дорослих. З батьками таких неповнолітніх проводяться профілактичні бесіди щодо недопущення бездоглядності дітей, вчинення правопорушень та інших протиправних дій та необхідності контролю за дітьми під час канікул.

З підлітками проводиться ряд заходів з метою профілактики правопорушень, жорстокості, попередження девіантної поведінки та рецидиву злочину.

При патронажному обстеженні сімей, в яких виховуються неповнолітні діти службою у справах дітей надаються юридичні, педагогічні консультації, роз’яснюються права та обов’язки неповнолітніх та їх батьків, роз’яснюються положення законодавства України.

У 2017 році Ізмаїльським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з службою у справах дітей спільно з було перевірено 12 сімей ромської національності, в яких проживає 42 дитини, та проведена профілактична робота.

Спеціалістами Кілійського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді організована профілактична робота серед батьків з метою виявлення та усунення причин та умов, що можуть призвести до порушення прав дітей, бездоглядності та вчинення дітьми адміністративних та кримінальних правопорушень. Методистами методичного кабінету відділу освіти надається консультативно-методична допомога навчальним закладам щодо проведення профілактичної роботи серед учнів (в межах перевірок, підготовки до проведення право освітніх заходів)

Протягом року спільно зі спеціалістами центру соціальних служб Білгород-Дністровська та ювенальної міліції було проведено 3 рейди по профілактиці жебракування серед ромів, з метою перевірки умов проживання сімей і дітей в них та наданні необхідного комплексу соціальних послуг. До служби у справах дітей звернулось 12 мешканці ромської національності за роз’ясненнями стосовно діючого законодавства. Протягом року на особистий прийом громадян звернулось 12 осіб.

Систематично, 1 раз в квартал, в загальноосвітніх навчальних закладах Кілійського району проводяться засідання ради профілактики правопорушень спільно з представниками органів учнівського самоуправління, батьками, а також, при необхідності, з представниками правоохоронних органів. З метою здійснення контролю за умовами утримання і виховання дітей у спеціальних установах, організацією виховної роботи в загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладах, профілактики дитячої безпритульності та бездоглядності, правопорушень, жорстокого поводження з дітьми, скоєння суїцидів дітьми, роботи з сім/ями, які опинились в складних життєвих обставинах, роботи з батьками та з метою контролю за відвідуванням учнями навчальних закладів, зайнятістю та подальшим влаштуванням випускників навчальних закладів службою у справах дітей райдержадміністрації проведено перевірку в 3-х навчальних закладів, 2-х позашкільних навчальних закладах м. Кілії та 3 літніх таборах с. Приморського щодо стану профілактичної та виховної роботи.

Також проведено 13 профілактичних лекцій-бесід щодо здорового способу життя, профілактики правопорушень, розповсюдження негативних явищ та захворювання на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, толерантного ставлення до ВІЛ-інфікованих, формування стійкої мотивації у дітей до здорового способу життя, профілактики суїцидів; з попередження насильства, дитячої жорстокості та правового виховання, попередження нещасних випадків, користування зонами відпочинку в літніх таборах, позашкільних та навчальних закладах.

З початку року ССД РДА спільно з відділом освіти а молодіжної політики РДА, Кілійським ВП Ізмаїльського ВП ГУНП України в Одеській області, КРЦСССДМ проведено 10 рейдів по торгівельним та розважальним закладам м.Кілія. Проводилась робота щодо виявлення фактів продажу алкогольних та тютюнових виробів неповнолітнім, вживання алкогольних напоїв, наркотичних і психотропних речовин неповнолітніми, розповсюдження рекламної продукції, яка пропагує насильство, жорстокість, розпусту, вчинення неповнолітніми правопорушень, виявлення фактів перебування дітей віком до 16 років у закладах, в яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування з двадцять другої до шостої години. Представниками Кілійського ВП Ізмаїльського ВГУНП України в Одеській області складено 3 адміністративних протоколи за ст.184 КУпАп за неналежне виконання батьківських обов’язків.

 

 

Залучення експертного і технічного потенціалу міжнародних організацій до виконання завдань щодо інтеграції в українське суспільство осіб, які належать до ромської національної меншини 

 

З метою успішного виконання Стратегії в Одеській області постійно залучається інформаційно-практичний потенціал міжнародних організацій.

29 березня 2017 року в управлінні державної реєстрації Головного територіального управлінні юстиції в Одеській області відбулась робоча зустріч представників органів юстиції Одеської області з консультантами Контактного офісу з питань рома і сінті ОБСЄ Данилом Курчіком та Володимиром Навроцьким у зв’язку з проведенням досліджень щодо доступу ромів до документів.

01 червня 2017 року відбулась зустріч заступника голови облдержадміністрації С. Колєбошина з представниками УВКБ ООН  та Благодійного фонду «Чіріклі» під час якої  відбувся обмін інформацією щодо ромських справ  та обговорення перспектив реалізації спільних проектів.

5 червня 2017 року ромські сім’ї, де є хворі на туберкульоз, у селі Корсунці відвідала член Палати Лордів Парламенту Великої Британії баронеса Елісон Сатті разом з представниками Благодійного фонду «Чіріклі» та соціальним посередником Максимом Джумом. Вона також взяла участь у церемонії приєднання міста Одеси до ініціативи Zero TB Cities, тобто мережі міст, де є комплексні програми боротьби з туберкульозом.

30-31 травня 2017 року в м.Одеса за ініціативи ОБСЄ / БДІПЛ пункт для контактів з питань рома та сінті та Державної міграційної служби України відбувся «круглий стіл» з питань доступу ромів до реєстраційних та ідентифікаційних документів в Україні. Метою круглого столу стало обговорення результатів базового дослідження, проведеного БДІПЛ, котре мало визначити масштаби і причини проблеми відсутності реєстрації актів цивільного стану і документів, що посвідчують особу, серед ромів, з особливим фокусуванням на Закарпатській, Одеській і Харківській областях. Дослідження аналізує правовий і процесуальний алгоритм видачі документів реєстрації актів цивільного стану і документів, що посвідчують особу, вивчає існуючі практики, що впроваджуються в різних областях, та встановлює основні проблеми та перешкоди, з якими стикаються роми при отриманні документів в трьох пріоритетних областях. Особлива увага була приділена встановленню конкретних проблем, з якими стикаються чоловіки та жінки ромської громади і переселенці. У «круглому столі» прийняли участь близько 40 спеціалістів, в тому числі державні посадові особи (зокрема, з Державної міграційної служби, а також з інших компетентних національних, обласних та місцевих органів влади), представники ромської громади, громадських суспільних організацій, експерти і фахівці-практики, такі як юристи і кваліфіковані спеціалісти, що надають безкоштовну правову підтримку та гуманітарну допомогу ромам-переселенцям, фахівці-практики з цільових областей, а також представники ОБСЄ та інших міжнародних організацій.

За підсумками круглого столу розроблено рекомендації, зокрема з:

– підвищення рівня інформованості та покращення розуміння відповідними зацікавленими сторонами проблем, з якими роми стикаються в Україні при отриманні документів, що посвідчують особу, та при реєстрації актів цивільного стану; встановлення та оновлення контактів між органами, громадянськими і міжнародними організаціями, які беруть участь в вирішенні питань, що стосуються доступу до документів, що посвідчують особу, та до реєстрації актів цивільного стану, серед ромів;

–              визначення та узгодження подальших кроків по усуненню проблеми відсутності доступу до документів, що посвідчують особу, та до реєстрації актів цивільного стану, серед ромів;

–              розроблено пропозиції щодо удосконалення процедури отримання ідентифікуючих документів – відхід від судової до адміністративної процедури встановлення особи.

Рекомендовано створити тимчасову комісію з напрацювання змін до законодавства в частині спрощення процедур ідентифікації особи та отриманні документів, що посвідчують.

21 листопада 2017 року в Одесі в рамках офіційного візиту перебували представники об'єднаного оціночного візиту моніторингових місій Ради Європи, а саме: Європейської комісії проти расизму і нетерпимості (ECRI), Консультативного комітету Рамкової конвенції про захист національних меншин (FCNM) та Комітету експертів Європейської хартії регіональних мов та мов національних меншин (ECRML) з якими проведено зустрічі керівницва облдержадміністрації та Національної поліції, прокуратури в Одеській області стосовно питань мови ненависті, насилля, співпраці з товариствами нацменшин, інтеграції ромів, внутрішньо переміщених осіб.

 

Протягом 2017 року в області здійснюється подальша реалізація підписаної 2 жовтня 2014 у Брюсселі рамкової угоди про співпрацю Одеської обласної державної адміністрації з Європейською Комісією в рамках програми «ROMED-2» («Підтримка інтеграції ромської громади на місцевому рівні»). В її рамках Рада Європи забезпечує людські та фінансові ресурси в напрямку експертної підтримки, адміністрування, а також для участі у міжнародних заходах; доступ до структурних фондів Європейського Союзу; організацію та проведення тренінгів, практичних семінарів, тематичних заходів, ознайомчих поїздок, консультацій з питань реалізації регіональної політики в контексті інтеграції ромів на місцевому рівні для представників уповноважених структурних підрозділів органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; координацію між представниками державного та громадського сектору, які беруть участь у Програмі "ROMED2", на національному та міжнародному рівнях. Обласна державна адміністрація, в рамках компетенції, сприяє взаємодії між органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, представниками неурядових громадських організацій та ромських громад, забезпечує участь компетентних фахівців державного сектору у тренінгах, робочих зустрічах, консультаціях, "круглих столах", конференціях та інших заходах з ромської тематики, запланованих в рамках Програми "ROMED2".

Так, представники обласної державної адміністрації взяли участь у робочому засіданні на тему «Розвиток ромського посередництва в Україні, перспективи та здобутки», що відбувся у м.Київ 10-11 квітня .2017 року. Під час зустрічі були підведені підсумки роботи з реалізації програми Ромед-2 в Україні за період 2013-2016 рік, а також обговорювались можливості активізації взаємодії органів публічної влади та громадських організацій в сфері задоволення потреб ромів.

6-7 вересня 2017 року представники Одеського Національного Політехнічного Університету, а також Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова взяли участь у дводенному тренінгу "Посередництво як форма соціальної роботи з національною меншиною ромів", що відбувся в м.Київ в рамках програми ROMED-2.  Тренінг проходив за підтримки Ради Європи у співпраці з Національним педагогічним університетом імені М.П.Драгоманова для викладачів вишів, які в подальшому будуть викладати спецкурс в ВНЗ для студентів, майбутніх фахівців, соціальної роботи. Представники Міністерства освіти України, Міністерства соціальної політики України та Міністерства культури України, відзначили, що впровадження Спецкурсу з ромського посередництва в 8 ВНЗ України є значним кроком для інституціоналізації ромських соціально-медичних посередників. Технологія посередництва допомагає налагодити діалог, досягнути взаєморозуміння. Цей спецкурс цікавий тим, що він дуже різноманітний, він просвітницький, він навчальний, він допомагає долати стереотипи і допомагає більше дізнатись про історію, культуру ромів.

 

В Одеській області працює кілька Благодійних фондів та громадських організацій, які користуються особливою довірою та пошаною серед ромів, мають певний рівень освіти, серед яких надзвичайно активними є громадська організація “Десяте квітня” та Благодійний фонд «Планета добрих людей» та інші. За кілька років посередники завоювали довіру з боку пересічних жителів ромських поселень, працівників соціальних служб, медичних установ, місцевих та обласних органів влади. Це сприяє довірі ромів до цих осіб та покращує доступ ромів до належних медичних і соціальних послуг.

За оцінкою посередника Максима Джума за останній рік ним отримано понад 6 звернень від ромів, які можливо є хворими на туберкульоз та потребують лікування, а це говорить про зміни у свідомості самих ромів, розуміння ними необхідності лікування на туберкульоз, чого не було раніше.

 

 

Забезпечення співробітництва між органами виконавчої влади і громадськими об’єднаннями ромів з питань життєдіяльності ромської національної меншини

 

В області забезпечується активна взаємодія органів державної влади та місцевого самоврядування з представниками ромських національно-культурних та правозахисних організацій.

Було проведено низку засідань робочої групи з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року; прийнято обласний План заходів щодо реалізації у 2017 році Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року; проведено низку зустрічей керівництва облдержадміністрації та облради з Кондуром Володимиром – головою Коаліції ромських організацій «Стратегія 2020», головою «Правозахисного ромського центру»; Колдарар Василем – головою Ізмаїльського ромського товариства; Лісовою Юлією - адвокатом по справам, що стосуються Лощинівських подій, а також з іншими лідерами ромських організацій.

Департаментом внутрішньої політики Одеської міської ради щоквартально проводяться засідання робочої групи з питань реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, на яких обговорюються та вирішуються основні питання та проблеми осіб ромської національної меншини, співголовою якого є голова Одеського обласного Ромського конгресу Єрмошкін С.М.

З метою вирішення нагальних питань осіб, які належать до ромської національної меншини, 07 листопада 2017 року в Суворовському районі м.Одеса, за місцем компактного проживання родин ромської національності, за участі представників ромів та соціальних партнерів (представників КУ «Одеський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді», управління соціального захисту населення в Суворовському районі департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Головного управління Пенсійного Фонду України в Одеській області, центру зайнятості в Суворовському районі м. Одеси) проведено «круглий стіл» на тему «Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини». В ході зустрічі були розглянуті питання щодо охоплення соціальними послугами та соціальним супроводом сімей (осіб) даній категорії, які перебувають у складних життєвих обставинах, надані роз’яснення щодо призначення та виплати різних видів соціальної допомоги, пенсійного забезпечення громадян ромської національності та сплати ними страхових внесків, поінформовано про послуги служби зайнятості.

В м.Ізмаїл розпорядженням міського голови від 29 січня 2016 року  за №36р затверджено План заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року. З метою сприяння залученню благодійних, громадських і релігійних організацій до надання соціальної допомоги особам, які належать до ромської національної меншини, управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради протягом року надавалися консультації ромським сім´ям щодо існуючих благодійних фондів у м.Ізмаїл.

Історичний музей О.В.Суворова (м.Ізмаїл) у співпраці з Ізмаїльським міськрайонним відділом (з питань пробації) Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації й ромськими організаціями проводять бесіди та екскурсії для неповнолітніх осіб ромської нацменшини, засуджених до покарань без позбавлення волі і перебувають на обліку у відділі.

Діє робоча група для підготовки пропозицій до плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, затверджена розпорядженням голови Татарбунарської райдержадміністрації від 5 червня 2013 року  №154/А-2013

Адміністрації загальноосвітніх навчальних закладів Білгород-Дністровського району сприяють залученню благодійних, громадських і релігійних організацій до надання соціальної допомоги дітям, які належать до ромської національної меншини. Адміністрація Старокозацького НВК тісно співпрацює з організацією «Громадське об’єднання циган м. Білгород-Дністровський «Неводром» (Новий путь).

Головою Лиманської районної державної адміністрації видано розпорядження від 24 листопада 2017 року  №500/А-2017 «Про затвердження Плану заходів у Лиманському районі щодо реалізації у 2017 році Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року».

Подільська міська рада з метою всілякої підтримки ромів, забезпечення захисту культурних, релігійних, політичних, економічних, соціальних прав, надання оздоровчої, медичної, моральної та матеріальної допомоги, у тому числі для вирішення побутових проблем, сприяла реєстрації громадської організації «Аме рома».

В Татарбунарському районі працівники профільних служб активно контактують з ромським населенням в місцях їх компактного проживання (в с. Зарічному, с. Трапівка, с. Тузли, м. Татарбунари – в районі вулиць Київська, Маяковського, Татарбунарського повстання, Суворова, Чапаєва тощо).

5 червня 2017 року ромські сім’ї у селі Корсунці Красносільської сільської громади  Лиманського району відвідала член Палати Лордів Парламенту Великої Британії баронеса Елісон Сатті разом з представниками Благодійного фонду «Чіріклі». Вона також взяла участь у церемонії приєднання міста Одеси до ініціативи Zero TB Cities, тобто мережі міст, де є комплексні програми боротьби з туберкульозом.

У вересні 2017 року розпочалась робота підтриманого Фондом "Відродження" проекту "Ромські студії в Одесі" на базі Християнського університету, що проводиться науковцями Наталею Зіневич та Олександром Прігаріним та директором Центру ГО «Правозахисний ромський Центр» Володимиром Кондуром.

24 липня 2017 року  у Татарбунарах, Ізмаїлі, Білгород-Дністровську та Одесі координатором ромських програм Міжнародного Фонду «Відродження» проведена презентація грантового конкурсу «Посилення правових можливостей ромів задля сприяння інклюзії в місцеві громади і протидії дискримінації ромського населення», метою якого є пошук та реалізація нових форм громадської активності та посилення правових можливостей ромів, залучення ромського населення до соціально-політичних процесів у місцевих громадах. Участь у заході взяли представники громадських організацій району, державні службовці, журналісти.

 

Облдержадміністрацією з метою усунення негативних наслідків подій в селі Лощинівка Одеської області, що мав місце 27 серпня 2016 року, а також для запобігання загостренню міжнаціональних відносин в Одеській області, з метою координації проведення органами виконавчої влади та місцевого самоврядування спільних профілактичних заходів щодо упередження появи зон міжетнічного та міжконфесійного напруження, забезпечення консолідації суспільства, збереження та розвитку української культури та культур національних меншин було підписано доручення від 4 листопада 2016 року №Д/01/02-14/40 відповідно до якого здійснено моніторинг на місцях компактного проживання національних меншин

30 березня та 26 липня 2017 року в Одеському міськвиконкомі відбулось засідання робочої групи з питань реалізації Стратегії захист та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 під час якого розглянуто питання щодо внесення змін до відповідного розпорядження міського голови від 17 червня 2013 року №642-01; про оновлення заходів на 2017 рік; про слухання комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин щодо стану реалізації Національної стратегії з прав людини стосовно забезпечення та захисту прав корінних народів і національних меншин; про затвердження обласного плану заходів щодо реалізації в 2017 році Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини до 2020; посилення прав та можливостей ромів для сприяння включення у місцеві громади та протидії дискримінації.

7 серпня 2017 року розпорядженням голови обласної державної адміністрації №683/А-2017 було затверджено обласний план заходів щодо реалізації  у 2017 році Стратегії захисту та інтеграції  в українське суспільство  ромської  національної меншини на період до 2020 року», яким передбачено проведення моніторингу в місцях компактного проживання ромів, аналіз надання освітніх, соціальних послуг, проведення культурно-освітніх заході тощо.

 

 

Соціальний захист і зайнятість

 

Виявлення та охоплення соціальними послугами ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах

 

В області продовжується робота з виявлення та охоплення соціальними послугами ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Разом з цим триває практика спільних рейдів з залученням інших суб’єктів соціальної роботи по сім’ям, які опинилися в складних життєвих обставинах з метою обстеження умов проживання дітей та за необхідністю вирішення питання про соціальний захист або соціальних супровід сімей. Таким сім’ям, в тому числі і сім’ям ромської національної меншини надаються різноманітні послуги, а саме: допомога в оформленні відсутніх документів, посередництво в вирішенні конфліктів в сім’ї, навчання батьків навичкам догляду за дітьми, сприяння в отриманні державних соціальних виплат, гуманітарної допомоги та ін.

Службою у справах дітей Кілійської райдержадміністрації з метою своєчасного виявлення дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, запобігання бездоглядності та правопорушень серед дітей, поновлення банку даних сімей, де батьки неналежним чином виконують батьківські обов’язки, з початку поточного року проведено 37 рейдів по сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, в ході яких відвідані 197 сімей, в яких проживає 466 дітей. З яких 7 рейдів проведено по сім’ям ромської національної меншини. В ході перевірок було складено акти обстеження житлово-побутових умов. При перевірці умов виховання та проживання дітей, які проживають в сім’ях, що опинились в складних життєвих обставинах спеціалістами ССД РДА, проводились профілактичні бесіди з батьками щодо виховання та утримання дітей в сім’ях, профілактики жорстокого поводження з дітьми, попередження насильства в сім’ї, скоєння суїцидів дітьми, скоєння злочинів неповнолітніми, бродяжництва. На теперішній час на профілактичному обліку в службі у справах дітей райдержадміністрації перебуває 7 дітей ромської національної меншини з 5 сімей, які опинились в складних життєвих обставинах.

З початку 2017 року проведено 19 рейдів «Діти вулиці», «Вокзал» з метою виявлення бродяжих, безпритульних та жебракуючи дітей. В ході рейдів були перевірені, автовокзал, міський парк, стадіон, дитячий майданчик м.Кілія, узбережжя ріки Дунай. В ході рейдів безпритульних та жебракуючи дітей виявлено не було.

 

У 2017 році спеціалістами районних та міських центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді здійснювалася соціальна робота з 130 сім’ями ромської національності, в яких виховується 300 дітей. З них 76 сім'ям, в яких виховується 274 дитини, були надані соціальні послуги за карткою отримувача послуг, а 54 сім'ї, в яких виховується 26 дітей перебувало під соціальним супроводом. В ході здійснення соціальної роботи з ромськими сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах було надано 533 соціальні послуги.

В результаті отримання соціальних послуг: 116 сім’ям надано сприяння в отриманні допомоги одягом, взуттям, продуктовими наборами; 64 сім’ям вирішено житлово-побутові проблеми, в тому числі поліпшення житлових умов; 81 сім’ї оформлено/відновлено документи; 44 сім’ям налагоджено (відновлено) соціальні зв’язки; в 30 сім’ях, дітей залишено в сім'ї; 8 сім’ям надано допомогу в отриманні реєстрації; 9 сімей отримали допомогу в лікуванні, догляді; 7 членів сім’ї влаштовано на навчання; 1 члена сім’ї працевлаштовано.

У 2017 році було проведено понад 90 заходів щороку, за темами: «Ми обираємо здоровий спосіб життя», «Допоможемо кожному», «Злочинність та правопорушення серед молоді», «Родина без насильства», «Туберкульоз - головна проблема сучасності», «Торгівля людьми», «Ґендерна рівність», «Вплив нікотину на організм підлітка», «Захист прав дітей», «Права і обов'язки», «Знай і поважай закон», «Життя дитини – найвища цінність», «Профілактика захворювання ВІЛ/СНІДу», «Злочинність та правопорушення серед молоді», «Родина без насильства», «Туберкульоз – головна проблема сучасності», «Торгівля людьми», «Ґендерна рівність», «Вплив нікотину на організм підлітка», «Захист прав дітей», «Права і обов’язки», «Знай і поважай закон» та інші.

З метою організації захисту прав дітей та профілактичної роботи обласною державною адміністрацією видано розпорядження від 30 червня 2017 №537/А-2017 «Про затвердження Регіонального плану заходів щодо соціального захисту дітей, запобігання дитячої бездоглядності та безпритульності, поширенню соціального сирітства на 2017 рік».

Для виявлення, організації та проведення профілактичної роботи службами у справах дітей області проводяться профілактичні заходи «Діти вулиці», «Вокзал». На разі триває підведення підсумків за результатами регіональної профілактичної операції «Літо-2017». З метою вжиття усіх необхідних заходів щодо відновлення порушених прав дітей, служби у справа дітей області співпрацюють з представниками ромських громад.

 

 

Моніторинг призначення та використання

державної соціальної допомоги,

зокрема, при народженні дитини 

 

Департаментом соціальної та сімейної політики здійснюється щомісячне узагальнення інформацій з районів області стосовно статистики отримувачів кожного виду допомоги, субсидій, пільг, пенсій та інше.

За результатами встановлено, що за наданням соціальних послуг та отриманням різних видів допомоги, субсидій, пільг та інше у вирішенні питань соціального захисту надійшло 1586 звернень від сімей ромської національної меншини, з них:

-              житлові субсидії – 146 сімей;

-              пільги на житлово-комунальні послуги – 154 сім’ї;

-              допомога при народженні дитини – 254 сім’ї;

-              допомога на дітей над якими встановлено опіку чи піклування – 130 сімей;

-              допомога на дітей одиноким матерям – 340 сімей;

-              державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям – 443 сімей;

-              державна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам – 38 сімей;

-              допомога по догляду за інвалідом І чи ІІ гр. внаслідок психічного розладу - 1 сім’я;

-              допомога особам, які не мають право на пенсію – 64 сім’ї;

-              компенсація за надання соціальних послуг – 5 сімей;

-              на обліку для отримання санаторно-курортного лікування – 6 особи;

-              інваліди які отримали технічні засоби реабілітації – 5 особи.

Управлінням праці та соціального захисту населення Ізмаїльської міської ради з метою забезпечення виявлення та охоплення соціальними послугами ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, державними соціальними інспекторами проведено 12 відвідувань місць проживання вищезазначеної категорії громадян. Також на первинному обліку в службі у справах дітей Ізмаїльської міської ради перебуває 27 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування ромської національності. З них: перебувають під опікою - 16 дітей; виховується в прийомній сім’ї – 1 дитина; перебувають в державних закладах – 10 дітей. В 2017 році до відділу у справах сім'ї, молоді та спорту Ізмаїльської міської ради звернулися 2 сім'ї ромської національності, які поставлені на облік та їх сім'ї внесені до бази даних багатодітних сімей. Також даним сім’ям було видано довідки для подальшого користування пільгами, встановленими законодавством України. На обліку перебувають 18 багатодітних сімей ромської національності.

Встановлено, що на території Березівського району роми компактно проживають в м.Березівка та в с.Вікторівка. Багатодітних сімей ромської національності – 34, в них дітей - 124, всі вони перебувають в Єдиному автоматизованому реєстрі багатодітних сімей Березівського району і користуються пільгами згідно Закону України від 19 травня 2009 року №1343-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей». Виявлено 15 ромських сімей, які опинились в складних життєвих обставинах. За звітний період службою у справах дітей зареєстровано органах РАЦСу 5 дітей, які належать до ромської національної меншини: 3 дітей Ніколаєнко, 2 дітей Бузукових, яким надано статус дітей, позбавлених батьківського піклування. Пільгове забезпечення отримують 22 особи ромської національності, житлові субсидії – 38 родин, державну допомогу – 85 осіб. Проведено імунізацію 29 особам ромської національності.

Управлінням соціального захисту населення та охорони здоров’я Білгород-Дністровської районної державної адміністрації було призначено допомогу 12 ромам при народженні дитини. На території району функціонує 4 опікунські родини, в яких виховується 7 дітей. Всі опікунські родини перебувають під соціальним супроводом, який здійснюється постійно, частота відвідувань опікунської сім’ї визначається і планується індивідуально залежно від етапу адаптації дитини в сім’ї, соціально-психологічного клімату в сім’ї, розвитку стосунків прийомних дітей з членами сім’ї, уміння батьків самостійно розв’язувати проблеми дітей тощо. Спеціалісти служб у справах дітей та центру соціальних служб проводять перевірки за наглядом та утриманням дітей в родинах. Йде співпраця з вихователями дошкільних навчальних закладів, класними керівниками загальноосвітніх навчальних закладів, дільничими лікарями-педіатрами, дільничними інспекторами тощо.

В управлінні соціального захисту населення Кілійської районної державної адміністрації перебуває 50 сімей ромської національності, охоплених соціальними виплатами. 20 осіб ромської національності отримують допомогу на дітей одиноким матерям, 20 - допомогу при народженні дитини, 12 - допомогу на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, 24 - державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, 4 - державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, 3 сім’ям поліпшено житлово-побутові умови та мінімізовано складні життєві обставини. Під соціальним супроводом Кілійського районного центру для сім’ї, дітей та молоді перебуває особа ромської національної меншини, яка знаходилась в місцях позбавлення волі та відбула покарання. Їй було оформлено (відновлено) документи, вирішено житлово-побутові проблеми, у т.ч. поліпшення житлових умов, надано психологічну, юридичну та гуманітарну допомогу.

Миколаївською райдержадміністрацією в рамках моніторингу демографічного та соціально-економічного стану ромського населення за даними сільських та селищних рад було встановлено, що на території А-Іванівської сільради проживають з реєстрацією та мають особисте житло й ідентифікаційні документи 14 представників ромської національної меншини; Шабельницької сільської ради – 7; Левадівської сільської ради – 16; Ульянівської сільрада – 1 особа; Олексіївської сільради – 2. На території інших сільських рад представники ромської національної меншини не проживають. Управлінням соціального захисту населення державні допомоги надаються відповідно до чинного законодавства, без врахування належності до національних меншин. 3 сім’ї представників ромської національної меншини перебувають на обліку у районному центрі соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та в службі у справах дітей Миколаївської районної державної адміністрації для проведення з ними профілактичних робіт щодо покращення умов проживання та виховання дітей у цих сім’ях.

На території Татарбунарського району проживає 186 осіб, які належать до ромської національної меншини, з них 166 осіб проживає в м.Татарбунари. За довідками голів територіальних громад району майже всі особи ромської національної меншини мають власне житло та користуються всіма видами соціальних послуг, які надаються в районі. Спеціалістами Саратського об’єднаного управління Пенсійного фонду України постійно надається допомога особам ромської національності при вирішенні питань підготовки та збору документів при виході на пенсію, оформленні пенсії при втраті годувальника, інвалідності. Згідно з інформацією Татарбунарського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, протягом 2017 року соціальною роботою охоплено 21 сім'ю ромської національності, в яких виховується 43 дитини, а саме: 7 - одиноких матерів (з них 2 сім'ї - переселенці); 2 - сім'ї опікунів/піклувальників; 12 - повних родин (з них 2 родини, де виховуються діти - інваліди). Даним родинам надано 190 соціальних послуг, а саме: сприяли в призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, державної допомоги сім’ям з дітьми (допомога на дітей одиноким матерям), надання гуманітарної допомоги у вигляді одягу та взуття, з батьками проведено профілактичну роботу щодо запобігання бездоглядності та безпритульності дітей, а також недопущення втягнення їх у злочинну та іншу протиправну діяльність, попереджено про адміністративну та кримінальну відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків. За звітній період звернулось 16 осіб щодо встановлення статусу та видачі посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім’ї.

За інформацією Одеської міської ради в м. Одесі протягом року спостерігалося уповільнення темпів зростання зареєстрованого безробіття. Так, кількість безробітних громадян, які перебувають на обліку в міській службі зайнятості, станом на 01 листопада 2017 року зменшилася в порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 11% і склала 1847 осіб (на 01.11.2016 року - 2085 осіб). З метою підвищення рівня зайнятості осіб ромської національності та захисту їх від безробіття, в Суворовському районі, за місцем компактного проживання родин ромської національної меншини, 05.10.2017 року проведено масовий захід на тему: «День відкритих дверей з питань працевлаштування осіб ромської національності». Організаторами та співвиконавцями заходу виступили центр зайнятості в Суворовському районі м. Одеси та комунальна установа «Одеський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді». Під час заходу представники даної меншини ознайомлені з професіями, актуальними на сучасному ринку праці, можливістю проходження професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації за направленням центру зайнятості, а також їм запропоновані актуальні вакансії для можливого працевлаштування.

Постійно соціальними службами, незалежно від національності, проводиться обстеження матеріально-побутових умов проживання родин, які опинились у складних життєвих обставинах. Система соціальних виплат спрямована на поліпшення матеріального забезпечення соціально вразливих верств населення, подолання бідності та зниження ступеня розшарування суспільства за рівнем доходів.

 

 

Підвищення освітнього рівня

 

Проведення роботи щодо збільшення кількості дітей ромської національності віком від трьох до шести років, які відвідують дошкільні навчальні заклади

 

За бажанням батьків діти ромів, як і діти інших національностей, відвідують дошкільні навчальні заклади відповідно до чинного законодавства на безоплатній основі або на пільгових умовах.

22-23 серпня 2016 року в рамках реалізації проекту «Забезпечення якісної освіти для ромських дітей у дошкільних навчальних закладах і початкових класах» за підтримки Ромської програмної ініціативи Міжнародного фонду «Відродження» відбувся тренінг для педагогів за програмою всебічного розвитку дитини «Крок за кроком». Участь у тренінгу взяли вихователі та вчителі початкових класів Жовтневого навчально-виховного комплексу (с.Жовтень, Ширяївський район, Одеська область). Навчальний заклад є одним із учасників Проекту спрямованого на вирішення проблеми охоплення якісною освіти ромських дітей в цілому і, зокрема, дітей дошкільного (3-5 років) і молодшого шкільного віку (6-10 років). Основна мета проекту – створення моделей забезпечення якісної інклюзивної освіти для ромських дітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі дошкільних навчальних закладів і початкових шкіл, а також забезпечення їхньої життєздатності через діяльність ромських громадських партнерських організацій. Проект виконується протягом 2016-2018 рр.

За підтримки Міжнародного фонду «Відродження» проводяться практичні заняття «Поширення досвіду для центрів відповідального батьківства», науково-практичні семінари «Освіта ромських дітей», «круглі столи» щодо аналізу потреб ромських громад у сфері правового захисту та соціального забезпечення.

У 2017 році Нерубайським навчально-виховним комплексом спільно з правозахисним ромським центром та Біляївською районною громадською організацією проводяться заходи щодо підвищення рівня правової обізнаності, освітнього рівня та соціального захисту ромів.

У Петровірівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Ширяївського району Всеукраїнським фондом «Крок за кроком» впроваджується експеримент щодо підвищення якості навчання дітей ромської національності.

 

 

Проведення роботи щодо збільшення кількості дітей ромської національності віком від трьох до шести років, які відвідують шкільні навчальні заклади

 

В навчальних закладах Одеської області в цілому створено умови для забезпечення дітей ромської національності рівним доступом до якісної освіти. Вони навчаються разом з дітьми інших національностей. Дітям ромів шкільного віку забезпечено право на вибір форми навчання і навчального закладу на засадах, визначених Законами України «Про освіту», «Про загальну середню освіту». Учні-роми, які здобувають освіту у загальноосвітніх навчальних закладах області, мають необхідні для навчання документи: свідоцтво про народження, медичні довідки, довідки про отримання ідентифікаційного коду.

Згідно ст.35 Закону України «Про освіту», ст.6 Закону України «Про загальну середню освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2000 року №646 «Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку» з метою максимального залучення дітей та підлітків до навчального процесу, проводиться їх облік, в тому числі й ромської національності, ведуться журнали відвідувань.

Ромським дітям, як і дітям інших національностей, забезпечено право на вибір навчального закладу та вибір форми навчання на засадах, визначених Законами України „Про освіту", «Про дошкільну освіту» „Про загальну середню освіту". Діти ромської національної меншини навчаються разом з дітьми інших національностей. Усі учні зазначеної категорії дітей при зарахуванні до закладів освіти мають необхідні для навчання документи: свідоцтво про народження, медичні довідки, довідки про отримання ідентифікаційного коду. У разі виникнення проблем із вказаного питання, відділами (управліннями) освіти райдержадміністрацій та міських рад уживаються всі необхідні заходи для отримання відповідних документів. З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти у загальноосвітніх навчальних закладах сільської місцевості організовано безкоштовне підвезення дітей до навчальних закладів.

За оперативними даними відділів (управлінь) освіти районних державних адміністрацій, міських рад, об’єднаних територіальних громад у 2016-2017 навчального року у загальноосвітніх навчальних закладах Одеської області навчається 1567 учнів ромської національної меншини, у професійно-технічних навчальних закладах - 36 учні, 188 дітей-ромів охоплено дошкільною освітою. Ромським дітям, як і дітям інших національностей, забезпечено право на вибір навчального закладу та вибір форми навчання на засадах, визначених законодавством України. В області немає навчальних закладів, де кількість дітей-ромів складає понад 50 відсотків.

 За інформацією Овідіопольської  районної  державної  адміністрації  в школах району навчається 43 учні  ромської національності. 

У разі необхідності ромські діти охоплені корекційною та реабілітаційною допомогою. Практичні психологи та соціальні педагоги загальноосвітніх навчальних закладів проводять просвітницьку роботу з вчителями, батьками, профілактичні заняття з учнями. Проводяться корекційно-розвивальні заняття з учнями-ромами, спрямовані на подолання тривожності, агресії, насильства в учнівському середовищі, надається консультативна допомога батькам та учням у вирішенні адаптаційних проблем дітей ромської національної меншини. Керівники загальноосвітніх навчальних закладів забезпечують постійний контроль за відвідуванням учнями занять. З цією метою ведуться алфавітні книги та книги руху учнів.

На підставі довідок медико-психолого-педагогічної комісії та заяв батьків у м.Ізмаїл на базі спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату для розумово відсталих дітей І-ІІ ст. №5 створено клас для дітей з вадами психічного розвитку, де навчається 46 учнів-ромів.

З метою профілактики ксенофобії, підвищення рівня толерантності всіх учасників навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах м.Одеса щорічно, починаючи з 2013 року проводяться Тижні толерантності.

Нерубайським навчально-виховним комплексом спільно з правозахисним ромським центром та Біляївською районною громадською організацією «Бахтало дром» проводяться заходи щодо підвищення рівня правової обізнаності, освітнього рівня та соціального захисту ромів. Заклад також є активним учасником міжнародного проекту «Східне партнерство у сфері педагогічних інновацій в інклюзивній освіті». Діти ромської національної меншини залучені до гурткової та позакласної роботи, беруть участь у конкурсах, фестивалях тощо. Адміністрації та педагогічні колективи шкіл, де навчаються діти ромської національної меншини, враховують традиції і звичаї, які існують у побуті сімей цієї категорії дітей, сприяють покращенню рівня навчальних досягнень цих учнів, їх соціальній адаптації. Велика робота у цьому напрямку проводиться відділом освіти Ізмаїльської міської ради. Так, ромські діти відвідують музично-вокальний гурток, спортивні секції баскетболу, футболу, боротьби, боксу. Вагомими є спортивні досягнення випускників загальноосвітніх навчальних закладів - представників ромської національної меншини. Серед них: переможці обласних та Всеукраїнських змагань з боксу, чемпіон та призери чемпіонату Європи з боксу серед юнаків; чемпіонка світу з пауерліфтингу.

В області налагоджена робота з ромськими громадськими організаціями. Відділи освіти та навчальні заклади співпрацюють із представниками громадського об'єднання «Правозахисний ромський центр», доброчинною організацією «Планета добрих людей», районними ромськими організаціями: Біляївською районною ромською організацією «Бахтало дром», «Придунайською ромською організацією», громадською організацією ромів Овідіопольського району «Роменги», ромською асоціацією Балтського району та іншими.

Департамент освіти і науки облдержадміністрації забезпечує координацію та здійснює контроль за здобуттям учнівською молоддю базової та повної загальної середньої освіти, у тому числі і дітьми ромської національної меншини.

 

 

Забезпечення підвищення кваліфікації та стажування педагогічних кадрів загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються учні ромської національності

 

Адміністрації та педагогічні колективи шкіл, де навчаються діти ромської національності, враховують традиції і звичаї, які існують у побуті їх сімей, сприяють покращенню рівня навчальних досягнень цих учнів, їх соціальній адаптації.

З метою підвищення професійного рівня вчителів у роботі з дітьми ромської національної меншини проводяться семінари, „круглі столи".

Одеським обласним інститутом удосконалення вчителів проводиться системна робота щодо підвищення фахового рівня вчителів-словесників шкіл, де навчаються діти ромської національної меншини.

Серед ромської батьківської громади проводиться інформаційно-просвітницька робота та надаються роз’яснення щодо різних форм дошкільної освіти: короткотривале перебування, консультативні пункти, соціально-педагогічний патронат та організації навчання у загальноосвітніх навчальних закладах: очна, заочна індивідуальна, екстернатні форми, навчання та навчання у вечірніх ( змінних) школах та класах.

Учні зазначеної категорії зараховуються до закладів освіти, маючи усі необхідні для навчання документи: свідоцтво про народження, медичні довідки, довідки про отримання ідентифікаційного коду. У разі виникнення проблем із вказаного питання, відділами (управліннями) освіти райдержадміністрацій та міських рад уживаються всі необхідні заходи для отримання відповідних документів.

З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти у сільській місцевості організовано безкоштовне підвезення дітей до навчальних закладів.

Вчителі-предметники урізноманітнюють форми роботи з дітьми. З метою підвищення рівня вихованості та рівня навчальних досягнень учнів, акцентують увагу на індивідуальному підході до кожного учня. Практичні психологи та соціальні педагоги загальноосвітніх навчальних закладів проводять просвітницьку роботу з вчителями, батьками, профілактичні заняття з учнями. У разі необхідності ромські діти охоплені корекційною та реабілітаційною допомогою. Проводяться заняття, спрямовані на подолання тривожності, агресії, в учнівському середовищі, надається допомога батькам та учням у вирішенні адаптаційних проблем дітей ромської національної меншини.

Діти ромської національної меншини залучені до гурткової та позакласної роботи, активні учасники фестивалів дитячої творчості, зокрема: фестивалів мультимедійних учнівських проектів на літературну тематику, фестивалю театральних мініатюр в рамках Днів Одеської осені, фестивалю «Летять журавлі». З метою профілактики ксенофобії, підвищення рівня толерантності всіх учасників навчально-виховного процесу у загальноосвітніх навчальних закладах м.Одеса проводяться Тижні толерантності.

Адміністрації та педагогічні колективи шкіл, де навчаються діти ромської національної меншини, враховують традиції і звичаї, які існують у побуті сімей цієї категорії дітей, сприяють покращенню рівня навчальних досягнень цих учнів, їх соціальній адаптації.

З метою підвищення професійного рівня вчителів у роботі з дітьми ромської національної меншини проводяться семінари, „круглі столи” з питань забезпечення стовідсоткового відвідування дітьми закладів освіти та проведення профорієнтаційної робота, зокрема, і щодо отримання учнями ромської національної меншини педагогічної професії.

Протягом 2017 року Департаментом освіти і науки облдержадміністрації вивчено питання щодо перспективної потреби у вчителях ромської мови, яка з урахуванням кількісного складу дітей шкільного віку ромської національної меншини, може складати 29 осіб. Департамент звернувся до Міністерства освіти і науки України щодо вивчення питання про можливість підготовки вчителів ромської мови на базі Південноукраїнського національного педагогічного університету та Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

 

 

Охорона здоров’я

 

Проведення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, роз’яснювальної роботи щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичного обстеження, важливості своєчасного та повноцінного лікування.

 

Лікувально-профілактичними закладами Одеської області налагоджено взаємодію з ромськими баронами, ромськими соціально-медичними посередниками в питаннях забезпечення їх інформаційними матеріалами і наглядною агітацією стосовно профілактики захворювань; розроблено план заходів з проведення виїзними бригадами лікарів роз’яснювально-просвітницької роботи серед ромського населення щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичного обстеження, проведення імунізації згідно календаря щеплень та важливості своєчасного і повноцінного лікування в місцях їх компактного проживання.

26 червня 2017 року під час зустрічі з працівниками відділу ювенальної превенції УПД ГУНП в Одеській області члени Центру ГО «Правозахисний ромський Центр» висловили ідею нового напрямку роботи - профілактики жебракування, зокрема й серед ромів, та  ведення відповідної роз’яснювальної  роботи

Постійно проводиться імунізація дітей ромської національності, які знаходяться на обліку, згідно з календарем щеплень, вакцинами, що закуповуються за кошти державного та місцевого бюджетів

Станом на 25 грудня 2017 року в 26 районах Одеської області працюють 34 заклади охорони здоров’я, де приймаються пологи.

 

 

Сприяння спрощенню доступу осіб, які належать до ромської національної меншини, до медичного обстеження,

надання стаціонарного лікування та екстреної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я

 

Медична допомога представникам ромського населення надається у всіх лікувально-профілактичних закладах області у повному обсязі. Так, у 2017 році  502 ромів пройшли стаціонарне лікування.

На постійній основі фахівцями поліклінік та діагностичних відділень надаються консультативні послуги; в лікарнях діти ромського населення цілодобово мають доступ до медичного обстеження та допомоги, використовуючи всі діагностичні та лікувальні заходи у повному обсязі, знаходяться на амбулаторному та стаціонарному лікуванні, отримують профілактичні щеплення згідно календаря щеплень. Питання покращення процесу надання послуг перинатальної допомоги жінкам та немовлятам, народженим у родинах ромів, виносилося на обговорення під час апаратної наради управління охорони здоров'я облдержадміністрації.

Особам, які належать до ромської національної меншини, обов’язково проводиться з профілактичною метою огляди на туберкульоз (туберкулінодіагностика та ФГ-обстеження підлітків). Особлива увага приділяється дітям ромського населення, постійно надаються консультативні послуги спеціалістами обласної дитячої клінічної лікарні.

Особам, які належать до ромської національної меншини, надання медичної допомоги, обстеження, надання стаціонарного лікування та екстреної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я забезпечується за потребою.

Питання покращення організації надання перинатальної допомоги жінкам та немовлятам, народженим у родинах ромів, заслуховується на апаратних нарадах департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації.

 

 

Забезпечення розміщення у закладах охорони здоров’я та поширення у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, пам’яток, листівок, стендів тощо з питань пропаганди здорового способу життя

 

Впродовж 2016-2017 року в райони Одеської області, де компактно проживають роми (Ізмаїльський, Кілійський, Татарбунарський, Білгород-Дністровський, Балтський та Лиманський райони) були передані агітки, брошури, буклети, пам’ятки та календарі з фондів Одеської обласної організації Товариства Червоного хреста України та отримані Центром Здоров’я в централізованому порядку (з профілактики туберкульозу, гепатитів, дифтерії, сказу, ВІЛ-інфрекції, шкірно-венерологічних хвороб, цукрового діабету, серцево-судинних захворювань, про можливість планових щеплень та з основ надання першої медичної допомоги при отруєннях, травмах, опіках і переохолодженні) загальною кількістю майже  4 тисяч примірників.

 

 

Забезпечення проведення державного санітарно-епідеміологічного нагляду, а також санітарно-епідеміологічних обстежень місць компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, із залученням представників громадських об’єднань ромів

 

Держсанепідемнагляд, а також санепідемобстеження місць компактного проживання ромів здійснюється в межах чинного законодавства України.

Протягом 2017 року Державна санітарно-епідеміологічна служба в Одеській області проводила епідрозслідування поодиноких інфекційних захворювань гострих кишкових інфекцій, крапляльних та захворювання вірусним гепатитом А серед представників ромського населення в місцях їх компактного проживання з наданням практичної допомоги сільськими радами цих населених пунктів (Біляївський та Білгород-Дністровський райони). Зокрема, в селі Старокозаче Білгород-Дністровського району, у зв’язку із спалахом вірусного гепатиту А, проведено засідання комісії з ТЕБ та НС Білгород-Дністровської райдержадміністрації де визначено основні питання санітарного благоустрою, забезпечення населення питною водою гарантованої якості та упорядкування санітарної очистки території, організації нормативних місць зберігання відходів.

 

 

Поліпшення житлово-побутових умов

 

Сприяння у вирішенні відповідно до законодавства питань забезпечення осіб, які належать до ромської національної меншини, житлом, покращення житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою територій у місцях їх компактного проживання

 

Згідно Указу Президента України від 27 березня 1998 року №222/98 «Про заходи щодо підтримки індивідуального житлового будівництва на селі» в Одеській області реалізується регіональна програма з підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім», основним завданням якої є надання довгострокових пільгових кредитів індивідуальним забудовникам області, які потребують поліпшення житлових умов та для будівництва індивідуальних житлових будинків. Кредити надаються забудовникам на зворотній основі з дотриманням основних принципів кредитування (платності, строковості та цільового використання). Районна програма «Власний дім» є частиною обласної регіональної програми та функціонує у 26 районах Одещини.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 1998 року №1597 «Про затвердження правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі» «позичальниками» кредитів можуть бути громадяни України, які мають прописку та постійно проживають у сільській місцевості та офіційно працюють в установах й організаціях сільського господарства, соціальної сфери села, на підприємствах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, в органах місцевого самоврядування, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров’я, розташованих у межах району, за умови підтвердження ними своєї платоспроможності.

На території Одеської області діють дві регіональні програми, в яких представники ромської національності можуть взяти участь з метою забезпечення житлом. Регіональна програма будівництва (придбання) доступного житла в Одеській області на 2010-2017 роки не була профінансована у 2017 році. Для реалізації «Регіональної програми з підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» на 2017-2020 роки» обласним бюджетом 2017 року передбачено фінансування у сумі 2 000 тис. грн., однак фактично профінансовано 1560 тис. грн.

 

 

Забезпечення в місцях компактного проживання осіб,

які належать до ромської національної меншини,

поширення інформації про програми пільгового

 кредитування придбання та будівництва житла

 

Інформація про можливості проектів державного пільгового кредитування індивідуальних сільських забудовників в рамках програми «Власний дім» тощо в Одеській області постійно висвітлюється у місцевих засобах масової інформації, у друкованих виданнях місцевих органів виконавчої влади і місцевого самоврядування.

 

 

Сприяння у виділенні відповідно до законодавства для осіб, які належать до ромської національної меншини, земельних ділянок для індивідуального житлового (кооперативного) будівництва та ведення особистого селянського господарства

 

За оперативною інформацією територіальних підрозділів головного управління Державного земельного агентства в Одеській області звернень від осіб, які належать до ромської національної меншини щодо відведення земельних ділянок для індивідуального житлового (кооперативного) будівництва та ведення особистого селянського господарства не надходило. У 2016 році Суворівська селищна рада Ізмаїльського району надала 12 представникам ромської національної меншини графічні матеріали з зазначенням місця розташування земельних ділянок для подальшого оформлення документів в обласному Держгеокадастрі для отримання  землі для ведення  особистого селянського господарства.

 

 

Задоволення культурно-інформаційних потреб

 

Сприяння у проведенні культурно-мистецьких заходів, спрямованих на збереження етнічної самобутності ромської національної меншини; інформаційно-просвітницької роботи з питань забезпечення захисту та інтеграції в українське суспільство осіб, які належать до ромської національної меншини

 

За ініціативою ромських громадських організацій у співпраці з відділами культури райдержадміністрацій 06 та 08 квітня 2017 року відбулись ромські фестивалі в с.Нерубайське Біляївського району та в с.Поплавка Великомихайлівського району в яких взяли участь як роми, так і представники інших національностей. Поплавчани крім виступів танцювальних та вокальних ансамблів провели нагородження за категоріями «Відважні серця ромів» (нагороджені п’ять ромів, що воювали в зоні АТО), «Новонароджений ром», «Багатодітна родина ромів», «Самий талановитий ром» тощо.

5 червня 2017 року ромські сім’ї, де є хворі на туберкульоз, у селі Корсунці відвідала член Палати Лордів Парламенту Великої Британії баронеса Елісон Сатті разом з представниками Благодійного фонду «Чіріклі» та соціальним посередником Максимом Джумом. Вона також взяла участь у церемонії приєднання міста Одеси до ініціативи Zero TB Cities, тобто мережі міст, де є комплексні програми боротьби з туберкульозом.

18 червня 2017 року про встановлення нею світового рекорду та  перемогу в категорії «юніорки» на чемпіонаті світу з класичного пауерліфтингу, що проходив в м.Мінськ. Вона присіла зі штангою 120 кг, зробила жим зі штангою 82 кг, і в становій тязі взяла 130 кг.

26 липня 2017 року відбулось засідання Одеської міської робочої групи з питань реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року. Відповідно до порядку денного розглядались питання про результати експертного візиту представників Інтеркультурних міст Ради Європи у рамках участі м.Одеси в Національній Мережі Інтеркультурних міст України; про посилення прав та можливостей ромів для сприяння включення у місцеві громади та протидії дискримінації ромського населення; підготовка до нового навчального року.

02 серпня 2017 року у м.Одесі біля меморіалу жертв геноциду ромів у Прохоровському сквері ромськими організаціями проведено заходи до Міжнародного дня пам’яті жертв голокосту ромів.

29 липня-4 серпня 2017 року за сприяння Білгород-Дністровської міської організації «Неводром» група у складі 10 осіб ромської молоді взяла участь у поїздці до м.Краків для участі у пам’ятних заходах за програмою Ради Європи «Памятай та не забудь». Члени групи відвідали меморіальний комплекс Освенцима.

Одеський обласний ромський конгрес «Бахтало дром» спільно з Білгород-Дністровською ромською організацією продовжують виконання проекту німецького Державного фонду «Пам’ять, примирення та майбутнє» з гуманітарної допомоги ромам Одеської та Миколаївської областей, які пережили геноцид під час війни.

У вересні 2017 року розпочалась робота підтриманого Фондом "Відродження" проекту "Ромські студії в Одесі" на базі Християнського університету, що проводиться науковцями Наталею Зіневич та Олександром Прігаріним та директором Центру ГО «Правозахисний ромський Центр» Володимиром Кондуром.

Крім того 23.01.2018 в Одеській ОУНБ ім.М.Грушевського було проведено презентацію виставки «ІСТОРІЯ РОМІВ ОДЕЩИНИ» в рамках проекту «Ромські студії в Одесі». Захід відбувся за ініціативи ГО «Правозахисний ромський центр», за підтримки МФ «Відродження» та Християнсько-гуманітарного університету.

Метою виставки стало формування елементів громадянського суспільства в Україні шляхом подолання негативних антиромських стереотипів та упереджень, підвищення рівня знань громадян про етногенез, історію та культуру народу. Розроблений навчальний курс сприятиме підвищенню освітнього рівня ромської молоді та посиленню її ідентичності. Серед учасників: Савельєв Валерій – ректор «Християнського гуманітарно-економічного університету»; Прігарін Олександр – доктор історичних наук, доцент історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова; Стоянова Галина – кандидат історичних наук, доцент історичного факультету Одеського національного університету ім.І.І.Мечникова; Жужуна Дудучава – голова товариства «Романі Збора»; Наталія Зіневич – кандидат історичних наук та інші.

Член обласного ромського конгресу «Бахтало дром» студент Інституту національного та міжнародного права Міжнародного гуманітарного університету Габріел Стоян виступив 13 жовтня 2017 року з доповіддю на ІІІ-й міжнародній конференції «Архів - історія та сучасність» з темою «Роми в архівах України». Голова вказаної організації Сергій Єрмошкін виступив 27-28 жовтня 2017 року у міжнародній конференції з питань безгромадянства з доповіддю на тему «Ромський архів: вчора, сьогодні, завтра» в м.Скопьє (Македонія).

До репертуару художніх народних колективів області постійно включаються ромські пісні та танці.

Щорічно закладами культури Одеської області проводиться інформаційно-просвітницька робота, спрямована на популяризацію ромської культури. У бібліотеках організовуються тематичні бесіди "Аладар Рац – відомий угорський музикант ромського походження", "Образ осіб ромської національності у світовому мистецтві"; години спілкування "Соціальна інтеграція ромів і суспільні реформи", "Циганський етнос в Україні", "Зрослись душею, сплелись корінням", Діячі ромської культури» тощо.

Друковані засоби масової комунікації Одеської області висвітлюють ромську проблематику, а також інформацію про програми соціально-медичної допомоги, проекти пільгового кредитування, умови придбання та будівництва житла. Серед цікавих статей із зазначеної тематики можна відзначити наступні: «А суд поки що мовчить» («Одеські вісті»), «Коли слово барона – закон» («Одеські вісті»), «Про Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» («Наддністрянська правда»), «Процес інтеграції ромів в українське суспільство» (газ.«Слава хлібороба»), «Роми вчора і сьогодні», «Відкриття ромського правозахисного центру» (газ.«Одеські вісті»), «Ромська меншина в Україні» (газ.«Єдність»), «Ромській національній меншині – більше можливостей» (інтернет-газ.«Наддністрянська правда»), «Незалежно від статусу та етнічного походження реєстрація народження для всіх дітей» (районна газета «Степові зорі») та багато інших

Одеська обласна державна телерадіокомпанія забезпечує в інформаційно-аналітичних теле- та радіопередачах висвітлення заходів ромської національної меншини на Одещині. Тільки протягом 2017 року було зроблено 4 передачі з керівниками ромських організацій.

 

 

 

 

В смт.Біляївка та Овідіополь пройшов "круглий стіл" на тему: "Локальний рівень виконання Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року: здобутки та пріорітети"

    16-17 грудня 2014 року в смт.Біляївка та Овідіополь пройшов "круглий стіл" на тему: "Локальний рівень виконання Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року: здобутки та пріорітети", де обговорювалися нагальні проблеми місцевих громад ромів.

     На зустріч були запрошені представники профільних структурних підрозділів районних державних адміністрації, начальники районних відділів Головного управління юстиції в Одеській області, Головного управління МВС в Одеській області, Головного управління ДМС в Одеській області, директори районних центрів зайнятості тощо.

     За результатами засідання було досягнуто попередніх домовленостей щодо необхідності відкриття в с.Нерубайське Біляївського району Одеської області громадської приймальні для місцевих ромів.

    Розпорядженням голови Біляївської районної державної адміністрації від 10 грудня 2014 року №600/РА-2014 утворено робочу групу з метою виконання плану заходів з реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року в Біляївському районі.

    

    

    

    

    

    

"Круглий стіл" на тему "Ромський фактор у кваліфікаційно-методичній роботі працівників освітніх закладів"

     27 жовтня 2014 року за ініціативи управління культури і туризму, національностей та релігій й департаменту освіти і науки обласної державної адміністрації в приміщенні HUB-ODESSA відбувся "круглий стіл" на тему "Ромський фактор у кваліфікаційно-методичній роботі працівників освітніх закладів", який є подальшим кроком у вирішенні нагальних проблем ромів Одещини в рамках реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, схваленої указом Президента України від 8 квітня 2013 року №201/2013.

    У форумі взяли участь заступник начальника управління культури і туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Олена Петрова, головний спеціаліст відділу нормативності та якості освіти департаменту освіти і науки облдержадміністрації Юлія Філлер, директор програмної ініціативи "Рома України" Міжнародного фонду "Відродження" Ольга Жмурко, представники навчально-методичної лабораторії мов та літератур національних меншин Одеського обласного інституту вдосконалення вчителів, директори загальноосвітніх шкіл з місць компактного проживання ромів (с.Нерубайське Біляївського району, с.Жовтень Ширяївського району, с.Вікторівка Березівського району, с.Корсунці Комінтернівського району, м.Березівка), компетентні спеціалісти відділів освіти районних державних адміністрацій, лідери ромських громад, ЗМІ.

     Присутнім було запропоновано обговорити наступні питання:

     -     огляд ситуації у сфері дошкільної та шкільної освіти ромів: проблеми та механізми їх вирішення;

     -     доступ дітей-ромів до екстернатної/вечірньої форми навчання;

     -     навчально-методична підтримка вчителів, які працюють з дітьми ромів;

     -     європейський досвід вирішення освітянських проблем ромів.

     Голова правління БФ "Планета добрих людей" Максим Джум представив проект "Поширення досвіду центрів для батьків у ромських громадах", метою якого є розвинути спроможність ромів забезпечувати раннє виховання та навчання для своїх дітей віком від народження до 6 років.

    Освітяни підтримали пропозицію щодо проведення у шкільних закладах Тижня ромської культури, а також висловилися за необхідність розробки навчально-методичного посібника для вчителів, які працюють з дітьми ромів.

    

    

    

    

 

Траурний мітинг з нагоди Міжнародного дня голокосту ромів

     2 серпня 2014 року з нагоди відзначення Міжнародного дня Голокосту ромів у Прохоровському сквері, де розташований Меморіал пам'яті жертв Голокосту, з метою вшанування пам’яті представників ромської спільноти, масово знищених фашистами в період Другої світової війни за участю заступника начальника управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації Олени Петрової голови Одеського обласного товариства ромської культури «Романі збора» Жужуна Дудучава, голови громадської організації «Правозахисний ромський центр» Володимира Кондура, керівників ромських громадських організацій й інших національно-культурних товариств Одещини пройшов траурний мітинг.

    

    

    

    

    

      

     Довідково: Міжнародний день голокосту ромів – пам'ятна дата, встановлена Прокламацією Міжнародної ради пам'яті геноциду ромів на конференції «Геноцид – Пам'ять – Надія», що відбулася в Освенцимі 21-23 листопада 1996 року. В Україні відзначається щорічно 2 серпня відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 року № 2085-IV «Про відзначення Міжнародного дня Голокосту ромів».

     За свідченнями джерел, у ніч з 2 на 3 серпня 1944 року у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах було знищено 2897 ромів. Загалом у цьому таборі з 23 тис. ромів, депортованих з 14 країн, загинуло понад 20 тис. В цілому під час голокосту від репресій загинуло від 600 тис. до 1 млн 500 тис. представників ромського населення. Вважається, що ромська етнічна група найбільше потерпіла від вбивств нацистів. Понад 90 % ромського населення Австрії, Німеччини та Естонії було знищено фашистськими режимами. Під час Другої Світової війни в каральних акціях окупаційного режиму в Україні було знищено близько 19-20 тис. осіб національності рома, проте немає даних про загиблих на примусових роботах, у таборах-гетто, під час рейдів проти УПА та радянських партизан тощо.

     На початку 1990-х років в Одесі, в Прохоровському сквері, на тому місці, де на околиці міста в 1941 році починалася «дорога смерті» одеських євреїв та циган у табори знищення, почав створюватися меморіал пам'яті жертв Голокосту. Спочатку було встановлено пам'ятний знак. Пізніше до нього додалася «Алея Праведників світу» з дерев, кожне з яких було  висаджено на честь мешканця міста, який укривав чи рятував євреїв та ромів. Пам'ятник жертвам Голокосту в Одесі роботи скульптора Зураба Церетелі, який є завершенням оформлення комплексу, був відкритий в 2004 році.

 

«Круглий стіл» на тему: «Паспортизація ромського населення: вітчизняний та європейський досвід»

     24 липня 2014 року в рамках виконання Плану заходів з реалізації в Одеській області стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року за ініціативи управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдержадміністрації й громадської організації «Правовий ромський центр» сумісно з Головним управління Державної міграційної служби й Головним управління юстиції в Одеській області в залі засідань адміністративного будинку №2 обласної державної адміністрації з метою виробітку спрощеного механізму оформлення особам, які належать до ромської національної меншини, свідоцтв про народження та паспортів громадянина України було проведено «круглий стіл» на тему: «Паспортизація ромського населення: вітчизняний та європейський досвід».

     

     В рамках засідання були розглянуті наступні питання: європейський досвід у вирішені проблем документування ромів; порядок реєстрації актів цивільного стану та механізму отримання ідентифікаційних документів в Україні; досвід роботи правозахисних організацій та центрів правової інформації і консультацій у напрямку сприяння в отриманні ромами документів.

 

В Одесі урочисто відзначили Міжнародний день ромів

     8 квітня 2014 року з нагоди відзначення Міжнародного дня ромів у приміщенні Всеукраїнського центру болгарської культури за ініціативи громадської організації «Правозахисний ромський центр», Одеського обласного товариства ромської культури «Романі збора» та підтримки управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдержадміністрації й Міжнародного фонду "Відродження" в рамках реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року пройшла низка святкових заходів.

    

    

     З вітальним словом до присутніх звернулися начальник управління культури та туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації Владислав Станков, начальник відділу по роботі з бібліотеками та історико-топонімічної комісії Департаменту культури і туризму Одеської міської ради Юрій Санак, голова Громадської ради при Одеській обласній державній адміністрації Таміла Афанасьєва.

    

     Жужуною Дудучавою було представлено фотовиставку «Роми – наші сусіди: невідомі фото-кадри з життя ромської спільноти Одещини», до експозиції якої увійшли світлини з приватних архівів декількох ромських родин, що відобразили еволюцію повсякденності ромської спільноти м.Одеса та Одеської області кінця ХІХ – третьої чверті ХХ ст. Доповненням якої стала історико-етнографічна характеристика ромської спільноти, презентована кандидатом історичних наук, доцентом кафедри археології та етнології України ОНУ імені І.І. Мечникова Галиною Стояновою.

    

    

     За участю начальника відділу реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Головного управління юстиції в Одеській області Лілії Медведєвої, заступника начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції в Одеській області Юлії Жукової, голови громадської організації «Правозахисний ромський центр» Володимира Кондура, голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Анатолія Бойко, голови Міжнародного конгресу захисту прав і свобод громадян «Щит» Дагера Салех Мухамеда, голови Одеської регіональної організації Національний союз журналістів України Юрія Работіна з метою підвищення рівня обізнаності представників ромських громад про права людини і громадянина,  залучення до правової практики експертного і технічного потенціалу ромських юристів було проведено «круглий стіл» на тему: «Правова просвіта ромів – основа їх захисту та крок у боротьбі з дискримінацією», в рамках якого присутні отримали можливість також ознайомитися з відео-репортажем про результатами діяльності та правову практику ромських юристів.

    

    

    

     В рамках урочистостей глядачам був показаний короткометражний фільм «Табір йде у вічність», присвячений трагічним подіям голокосту ромів на території Одеської області, й презентовано видання І.Г.Нєнова «Циганські новели».

    

     Вітаємо ромську спільноту Одещини зі святом!

     Довідково: Міжнародний день ромів був заснований на Конгресі циганів усього світу, що відбувся 8 квітня 1971 року й зібрав представників понад 30 країн. Під час засідання були прийняті основні національні символи – прапор і гімн, що дозволило циганам світу визнати себе єдиною вільною нацією.

     Сьогодні чисельність циганського населення становить приблизно 8-10 мільйонів чоловік. Вчені визнають три західних (самоназви – Рома, Сінті та іберійські цигани) і три східних (самоназви – Люлі, Лом і Дім) групи циган, географія розселення яких включає країни як Північної, так і Південної півкуль: Албанію, Румунію, Молдову, Хорватію, Аргентину, Білорусь, Канаду, Бразилію, Росію, Україну тощо. Перші цигани на території України з’явилися в сер. XV ст. в результаті виданого Сеймом Речі Посполитої закону (1588 р.) про їх виселення у віддалені області, тобто Україну. Вони розселилися в різних регіонах і утворили кілька етнічних груп – так, цигани, розселені на Волині, Поліссі й частково на Полтавщині, належать до балтійської групи; територію Поділля заселили влахи, близькі до бессарабських і румунських циган; найбільша група – серви (колишні вихідці із Сербії) – розселені по всій Україні. У другій пол. XVIII ст. розпочався примусовий масовий перехід циган на осілий спосіб життя, що спричинило появу сіл – с. Циганівка Каменецького повіту Подільської губернії, с. Цигани Червоноградського повіту у Галичині. У 1836 р. було затверджене положення про «оселення корінних циган у Бессарабії на колишній основі» в кількості 782 родини з правом надання їм заснування двох сіл – Каїр і Фараонівка (нині Саратський район Одеської області).

     За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року в Одеській області проживає 4035 осіб ромського походження, поселення яких компактно зосереджені в Ізмаїльському, Білгород-Дністровському, Болградському та Татарбунарському районах. Їх інтереси сьогодні представляють 10 ромських національно-культурних товариств, основними завданнями яких є надання допомоги у вирішенні проблем правового захисту ромів, задоволення їх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних прав та інтересів.

 

Семінар-практикум «Формування та реалізація державної політики України щодо захисту та інтеграції ромського населення у правовій, медичній та соціальній сферах» 

     17 березня 2014 року за ініціативи Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» й підтримки управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдержадміністрації у приміщенні адмінбудинку №2 ООДА в рамках реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року, схваленої указом Президента України від 8 квітня 2013 року №201/2013, відбувся семінар-практикум на тему: «Формування та реалізація державної політики України щодо захисту та інтеграції ромського населення у правовій, медичній та соціальній сферах».

     На обговорення були винесені наступні питання: здобутки програми ромських посередників в Україні та в Одеській області; умови та процедури видачі ідентифікаційних документів відповідно до плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України; практичний досвід вирішення проблем оформлення ідентифікаційних документів для ромів; моделі співпраці медичних установ та соціальних центрів з ромськими соціально-медичними посередниками для покращення доступу ромського населення до соціально – медичних послуг; досвід Румунії та Молдови в реалізації ромських проектів.

     У засіданні взяли участь представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина, завідуюча відділом європейського права та міжнародної інтеграції Інституту законодавства Верховної Ради України, кандидат юридичних наук Алла Санченко, директор Департаменту гендерної політики, протидії торгівлі людьми та захисту прав депортованих Міністерства соціальної політики України Лариса Кобилянська, начальник управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдержадміністрації Владислав Станков, заступник начальника управління - начальник відділу національностей та релігій Одеської облдержадміністрації Олена Петрова, головний спеціаліст відділу соціального інспектування та соціальної роботи з дітьми Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Оксана Сафронова, директор програмної ініціативи «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко, віце-президент Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі» Земфіра Кондур, незалежний експерт Ганна Луньова, ромський соціально-медичний посередник Максим Джум, фахівці структурних підрозділів ООДА й актив ромської спільноти Одещини.

    

    

    

    

    

    

Засідання робочої групи з виконання плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року в Одеській області

    21 листопада 2013 року у залі засідань адміністративного будинку №2 Одеської обласної державної адміністрації за ініціативи управління культури і туризму, національностей та релігій відбулося засідання робочої групи, утвореної розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 13 листопада 2013 року №1199/А – 2013 з метою виконання плану заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року в Одеській області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11 вересня 2013 року №701-р.

     За порядком денним засідання було представлено низку презентацій. Земфіра Кондур – віце-президент Міжнародного благодійного ромського жіночого фонду «Чіріклі» висвітила європейські практики інтеграції та захисту ромів; Максим Джун – директор БФ «Планета добрих людей»  доповів про досвід роботи в рамках програми ромських соціально-медичних посередників (медіаторів); Володимром Кондур – голова Спілки ромських юристів України висвітив аспекти нормативно-правового поля як індикатора у вирішенні проблем ромів.

     За участю представників структурних підрозділів Одеської обласної державної адміністрації та представників ромських громадських організацій була обговорена проблема виробітку механізму співпраці між органами державної влади та ромськими громадами.

      За підсумками роботи першого засідання робочої групи була прийнята низка резолюцій:

       - засідання робочої групи буде проводитися раз на квартал;
       - розглянути можливість включення ромського питання до чинних програм структурних підрозділів, передусім управлінь освіти та науки, соціального захисту й охорони здоров’я;
       - управлінню освіти підготувати статистичні дані щодо чисельності ромських дітей, що не відвідують загальноосвітні школи;
       - наладити механізм співпраці зі спеціалістами управління паспортної роботи, громадянства та реєстрації фізичних осіб для вирішення першочергових проблем ромської громади.

 

Міжнародний круглий стіл «Стан та перспективи реалізації програми ромських посередників в Україні»

     Начальник відділу національностей та релігій управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської обласної державної адміністрації Олена Петрова взяла участь у роботі Міжнародного круглого столу «Стан та перспективи реалізації програми ромських посередників в Україні», який відбувся 18 жовтня 2013 року у м.Кіровоград у приміщенні Кіровоградської міської ради.

    

     У роботі круглого столу взяли участь секретар Кіровоградської міської ради Ігор Волков, начальник відділу сім’ї та молоді Кіровоградської міської ради Людмила Дорохіна, менеджер програми «РОМЕД» Ради Європи Маркос Андарде, асоційований менеджер програми ВІЛ Всесвітньої організації охорони здоров’я Анна Піеккала, президент та віце-президент Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий Фонд «Чіріклі»» Юлія й Земфіра Кондур, завідуюча сектором правових проблем європейської інтеграції Інституту Законодавства Верховної Ради України Алла Санченко, заступник начальника управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності – завідувач відділу з питань недискримінації Сергій Пономарьов, керівник програми «Рома Укрїни» Міжнародного фонду «Відродження» Ольга Жмурко.

    

     В рамках засідання було обговорено низку питань:

     - результати реалізації й пріоритетні напрямки роботи на 2013-2014 рік програми РОМЕД в Україні, що є складовою виконання Страсбурзької декларації щодо ромів та здійснюється за сприяння Ради Європи та Європейської Комісії;

     - нормативно-правове забезпечення підтримки реалізації «Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» в контексті виконання міжнародних зобов’язань України;

     - налагодження співпраці підрозділів державних структур та неурядових організацій з метою забезпечення належного соціально-медичного, освітнього та правового стану ромського населення України.

 

Семінар «Роми, інші національні меншини у ЗМІ»

     11-12 жовтня в м.Одеса за ініціативи Міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі»» та фінансової підтримки Democracy Grants Program Посольства США в Україні за участю представників управління культури і туризму, національностей та релігій Одеської облдержадміністрації, директора Громадської організації «Соціальна правова допомога» й Правозахисного ромського центру Кондура Володимира, віце-президента міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий Фонд «Чіріклі»» Кондур Земфіри, представників ромських, африканських й азербайджанських громад регіону, блогерів та ЗМІ пройшов семінар «Роми, інші національні меншини у ЗМІ».

     За програмою заходу 11 жовтня незалежними експертами Оленою Сусловою та Ольгою Веснянкою був проведені інформаційно-аналітичні майстер-класи з позиції «anti-biased» - підходу, який полягає у «позбавлені звички сприймати світ через призму стереотипів» для необхідності його застосування у висвітленні національного питання у ЗМІ.

    

    

     12 жовтня відбулася поїздка до ромської громади села Корсунці Комінтернівського району Одеської області, де присутніх ознайомили з нагальними соціальними потребами мешканців місцевої ромської спільноти та з роботою Правозахисного ромського центру й Громадської організації «Соціальна правова допомога» з медичної, соціальної, юридичної та освітньої підтримки ромів Одеського регіону.

    

 

Презентація результатів моніторингу «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів»     

     31 липня 2013 р. у приміщенні Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулася презентація результатів моніторингу «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів». Моніторинг був проведений за підтримки програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження» у листопаді 2012 - квітні 2013 рр. групою неурядових організацій – Одеським обласним ромським конгресом, Альянсом ромів Черкащини та громадською організацією «Миргородські роми» (Полтавська область) за участю фахівців Харківського інституту соціальних досліджень та експертів Української асоціації моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

    

     Презентація пройшла за участю Аксани Філіпішиної, Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності; Наталії Козаренко, регіонального координатора зі зв'язків із громадськістю Уповноваженого з прав людини в Херсонській області; Сергія Єрмошкіна, експерта Одеського обласного Ромського конгресу; Світлани Щербань, експерта Харківського інституту соціальних досліджень; Олега Мартиненко, незалежного експерта; Ольги Жмурко, директора програми «Рома України» Міжнародного фонду «Відродження».

    

     Представлені результати моніторингового дослідження загалом містили три основні тези щодо правового стану та криміногенних характеристик ромської громади України:

     - представниками правоохоронних органів, медицини та освіти України здійснюється дискримінація ромів за національною ознакою;

     - більше 50% ромського населення України не знають своїх конституційних прав та обов’язків;

     - рівень криміногенності у ромських громадах, всупереч стереотипного уявлення, значно нижчий за середньостатистичний в Україні.

     В контексті наданої інформації Аксана Філіпішина, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності, відзначила обов’язкове залучення результатів досліджень для подальшого належного виконання мандату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також першочергову необхідність вирішення проблеми освіти ромів, як пріоритетного інтеграційного фактора, оскільки ризик наразитися на неправомірне чи жорстоке ставлення з боку працівників органів внутрішніх справ безпосередньо залежить від освітніх та соціальних характеристик тієї чи іншої особи ромської національності.

    

     За участю представників Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Міністерства внутрішніх справ України, Судової Адміністрації України, громадських організацій після закінчення презентації пройшла дискусія на тему «Попередження дискримінації за національною ознакою з боку представників правоохоронних органів», в ході якої Аксаною Філіпішиною було висунуто пропозицію про створення спеціальних освітньо-практичних курсів, направлених на руйнування у свідомості працівників міліції стереотипного упередженого ставлення до певних національних громад України і ромської спільноти зокрема.

   Довідково: За даними перепису населення за 2001 р. в Україні нараховується 47,6 тис ромів. Найбільш компактно вони проживають у Закарпатській, Донецькій, Дніпропетровській, Одеській, Харківській та Луганській областях. Згідно Указу Президента України №201/2013 від 8 квітня 2013 р. Про Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року за рекомендаціями Європейського союзу в Україні необхідно покращити соціальні умови її проживання, підвищити освітній рівень та попередити дискримінацію ромської національної меншини.

 

Візит Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини - начальника Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксани Філіпішиної

     В рамках моніторингу стану дотримання конституційних прав та свобод національних меншин в Україні 12 червня 2013 року в Одеській області з робочим візитом перебувала Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – начальник Управління з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина.

    В контексті робочої зустрічі вона відвідала місця компактного проживання ромів Одещини – с.Нерубайське та с.Усатове Біляївського району, а також с.Корсунці Комінтернівського району.

    

     Цього ж дня Аксана Філіпішина зустрілася з представниками влади області – заступником голови обласної державної адміністрації Д.Б.Волошенковим й керівниками структурних підрозділів – начальниками Департаменту освіти і науки, управління культури і туризму, національностей та релігій, управління охорони здоров'я, служби у справах дітей та головою Одеського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, з якими обговорила питання створення належних умов захисту та інтеграції в українське суспільство ромської спільноти Одещини, забезпечення рівних можливостей її участі у соціально-економічному та культурному житті регіону.