Одеський музей західного та східного мистецтва представляє ювілейну виставку Народного художника України Анатолія Олександровича Горбенка до 75-річчя з дня народження.

11.03.2019 | 12:56

З 14 березня – по 26 березня 2019 року Одеський музей західного та східного мистецтва представляє ювілейну виставку Народного художника України Анатолія Олександровича Горбенка до 75-річчя з дня народження.

Анатолій Олександрович Горбенко – романтик за духом, за активним пізнавальним складом характеру, завжди доброзичливий і щедро відкритий світові, у своїй творчості наслідує заповіту Сезанна: «Справжня і чудодійна наука, в яку слід повністю поринути, – це різноманіття картин природи».

Багато років А.О. Горбенко присвятив роботі у Спілці художників. Він очолював Правління Одеського художнього фонду, був членом Правління художнього фонду України. З 2007 року є Головою Одеської обласної організації Національної спілки художників України. Як професор кафедри образотворчого мистецтва майстер передає досвід і традиції Одеської живописної школи студентам Архітектурно-художнього інституту Одеської державної академії будівництва і архітектури.

Постійна робота на пленері і проникливе спостереження навколишнього світу під час подорожей є основним методом пізнання. Розмаїта природа дозволила виявити і втілити в живописі особливості світло-кольорового образу кожного регіону. Творче кредо майстра – лірико-романтичний реалізм.

А.О. Горбенко вивчає красу рідної України, не тільки працюючи на традиційних пленерах на творчих базах, а й з незвичного ракурсу. Під час походів-сплавів на плотах по річках України земля відкриває перед живописцем неторкані діяльністю людини місця. У невеликих етюдах митець поєднує пильність спостерігача з ліризмом поета. Мальовничі враження знаходять виразну форму, близьку до вірша, романсу, поетичного або прозаїчного послання, а іноді і елегії.

Твори А.О. Горбенка відрізняє впізнаваний витончений колорит, подібний стриманому колориту давньоримських мозаїк, створених відтінками природних каменів, народжених на палітрі землі. Попелясто-сірий, вохристо-теплий, сяюче-перлистий – колорит у пейзажній композиції, як прояв психологічної індивідуальності в інтимному портреті, відображає неповторну особливість характеру світло-повітряного середовища різних місць, регіонів, країн.

Відтінки срібла, ртуті або перлів передають вологу атмосферу похмурих, туманних, осінніх або зимових днів на півночі України. У пейзажах півдня мальовничі плани тріпочуть немов укриті найтоншим золотистим або сяюче-білим серпанком насиченого крапельками вологи або жаром землі повітря, в якому відбивається небо, море, лимани, степи.

Поетика індивідуальної художньої мови А.О. Горбенка базується на пленерному живописі, але не обмежується ним. Від фрагментарності етюдів він звертається до створення вивірених композиційних полотен з авторською системою виразних образів і мотивів. Головна тема творчості художника – Образ рідної землі – виражається в мотивах чорноморських берегів, морських просторів, в образах мирної родючої України. Створені в майстерні композиційні полотна зберігають витонченість пленерного живопису.

У пейзажних картинах втілюється епічне начало, пейзаж викликає асоціації з протяжністю народних пісень, співучістю сказань і поем. Любов до неяскравих ландшафтів відкриває перед глядачем тонку чутливу душу художника. Особлива музикальність колориту творів, створена відтінками-нотами-звуками змушує звучати струни душі глядача.

Анна Носенко кандидат мистецтвознавства, член НСХУ